Hıristiyan kurtuluş doktrini
Christian doctrine of salvation
  1. Tez No: 957272
  2. Yazar: EMİNE BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN SEYFELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmanın konusu“Hıristiyan Kurtuluş Doktrini”dir. Kurtuluş doktrini; Tanrı'nın ilahi doğasını, insanın kurtuluşuna dair ezeli amacını ve bu amaç doğrultusunda şekillenen ilahi kurtuluş tasarısını içerir. Bu ilahi tasarı, Hıristiyan kutsal tarihi içinde çizgisel zaman boyunca geçirdiği aşamalarla birlikte, nihayetinde Mesih'in mistik bedeninde birleşerek kurtuluşa ulaşmayı hedefleyen bütüncül bir teolojik yapı sunmaktadır. Araştırma, Dinler Tarihi disiplini çerçevesinde, tarihsel-teolojik bir yaklaşımla yürütülmüş; tarihsel, metinsel, fenomenolojik ve antropolojik yöntemler birlikte kullanılmıştır. Başta Kutsal Kitap metinleri ve Kilise Babaları'nın eserleri olmak üzere, klasik ve modern kaynaklar incelenmiş; Batı teolojisinin önde gelen düşünürleri ile Türk akademik literatüründen elde edilen veriler sentezlenmiştir. Çalışma, Hıristiyan inanç sistemi sınırları içinde kalarak Tanrı'nın kurtuluş tasarısının tarih içindeki tezahürünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Pavlus'un“Mesih sırrı”olarak tanımladığı bu ilahi tasarı, kutsal metinlerin bütünlüğü içinde temellendirilmiştir. Patristik dönemden Orta Çağ ve modern döneme kadar doktrinin tarihsel gelişimi ortaya konulmuştur. Bu tarihsel arka plana dayanarak Hıristiyan kurtuluş doktrininin teolojik yapısı incelenmiş; Tanrı'nın kurtuluş tasarısı, İsa Mesih mekezli yaratılıştan kurtuluşa kadar sistematik bir biçimde değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu teolojik yapının Hıristiyan bireyin yaşamına, kilise pratiğine ve toplumsal düzene yansımaları ele alınmıştır. Sakramentler aracılığıyla kurtuluşun somutlaşması, Kilise'nin Mesih'in mistik bedeni olarak konumlandırılması ve ahlaki yaşamla olan ilişkisi bu bağlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the“Christian Doctrine of Salvation.”The doctrine of salvation encompasses God's divine nature, His eternal purpose for human salvation, and the divine plan shaped accordingly. This divine design presents a comprehensive theological framework aiming for salvation, which unfolds through linear time within the sacred history of Christianity and ultimately unites in the mystical body of Christ. The research was conducted within the discipline of History of Religions, employing a historical-theological approach; historical, textual, phenomenological, and anthropological methods were utilized together. Primarily, sacred scripture texts and the works of the Church Fathers, alongside classical and modern sources, were examined; data from prominent Western theologians and Turkish academic literature were synthesized. The study aims to reveal the manifestation of God's salvation plan throughout history within the bounds of the Christian belief system. This divine plan, described by Paul as the“mystery of Christ,”is grounded in the integrity of the sacred texts. The historical development of the doctrine from the Patristic era through the Middle Ages to the modern period is demonstrated. Based on this historical background, the theological structure of the Christian doctrine of salvation is analyzed; God's salvation plan is systematically evaluated from Christ-centered creation to salvation. Furthermore, the implications of this theological structure on the life of the Christian individual, church practice, and social order are addressed. The concretization of salvation through the sacraments, the positioning of the Church as the mystical body of Christ, and its relationship with moral life are examined within this context.