Yeşilhisar suni merasında kentsel arıtma çamuru ve inorganik gübre uygulanmış toprakların organik madde, agregat dayanımı ve agregat büyüklük dağılımının incelenmesi
Investigation of organic matter, aggregate stability and size distribution of soils treated with different sewage sludge and chemical fertilizer doses in yeşilhisar artificial pasture
- Tez No: 389564
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ERPUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; yüksek alkalilik sorunu olan hafif bünyeli, araştırma amaçlı kurulmuş bir mera toprağında kentsel arıtma çamuru ve kimyasal gübre dozlarının organik madde, agregat dayanımı ve agregat büyüklük dağılımı üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla arıtma çamurunun üç yıl boyunca ayrı ayrı verildiği dozları (AÇ1: 1.69 t ha-1; AÇ2: 3.37 t ha-1; AÇ3: 5.06 t ha-1; AÇ4: 6.68 t ha-1; AÇ5: 8.43 t ha-1 ), toprak hazırlığı esnasında üç yıllık toptan verildiği dozları (AÇ111: 5.06 t ha-1; AÇ222: 10.12 t ha-1; AÇ333: 15.17 t ha-1; AÇ444: 20.03 t ha-1; AÇ555: 25.29 t ha-1) ve kimyasal gübrenin farklı dozları (N1P1: 0.05 t ha-1; N2P2: 0.10 t ha-1; N3P3: 0.15 t ha-1; N4P4: 0.20 t ha-1; N5P5: 0.25 t ha-1) uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; toprakların organik madde kapsamlarının agregat büyüklüklerine göre önemli derece farklılaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis was conducted to investigate the effects of different sewage sludge and chemical fertilizer doses on the organic matter, aggregate stability and aggregate size distribution of highly-alkaline pasture soils of Yeşilhisar. Separate doses of sewage sludge applied individually in each year (AÇ1: 1.69 t ha-1; AÇ2: 3.37 t ha-1; AÇ3: 5.06 t ha-1; AÇ4: 6.68 t ha-1; AÇ5: 8.43 t ha-1), a cumulative dose for three years at once during soil cultivation (AÇ111: 5.06 t ha-1; AÇ222: 10.12 t ha-1; AÇ333: 15.17 t ha-1; AÇ444: 20.03 t ha-1; AÇ555: 25.29 t ha-1) and different doses of chemical fertilizer (N1P1: 0.05 t ha-1; N2P2: 0.10 t ha-1; N3P3: 0.15 t ha-1; N4P4: 0.20 t ha-1; N5P5: 0.25 t ha-1) constituted the treatments of the study. Aggregate size distributions of soil samples were measured and mean weight diameter values were calculated by using these aggregate size distributions values. Then, for each of the mean weight diameter value, corresponding organic matter content of sediments were determined.