Yeşilhisar ve çevresi halk inanışlarının dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Survey of the popular beliefs in Yeşilhisar and the surrounding area in the perspective of the history of religions
- Tez No: 137759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
m YEŞİLHİSAR VE ÇEVRESİ HALK İNANCININ DİNLER TARİHİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Yeşilhisar ve çevresinde yaşayan insanların kültürleri içerisinde var olan doğum, ölüm, evlenme, tabiat, uğur-uğursuzluk, nazar, ziyaret ve ziyaret yerleriyle ilgili inanışlarını tespit ederek, bu anlayış ve uygulamalara fenomenolojik, morfolojik, ve tipolojik yaklaşım tarzıyla kavrarulmasını ve ortaya konulması sağlandı. Yörenin, önceki kültür ve dinlerden hangi oranlarda ve ne şekilde etkilendiğinin tespiti yapılırken bir yandan da yöre insanının yaşadıkları mekanları ne şekilde kutsallaştırarak dinsel bir mahiyete kavuşturdukları Dinler Tarihi, Din Sosyolojisi ve Din Psikolojisi bilimlerinin verileriyle desteklenerek ortaya konuldu. Yöre halkı içerisindeki rit ve rimellere anket, gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılarak ulaşılmıştır. Toplumun inanç yapısmda karma bir inanç yapısı olduğu görülmektedir. Araştırma alnımızdaki rit ve rimellerin, büyük çapta eski Türk rit ve rimelleri ile İslami rit ve rimellerin karışımıyla şekillenmiştir. Resmi dinin halk tarafından yorumlanarak yeni bir forma girmiş şekline halk inancı denilmektedir. Halk inanışları önceki kültür ve dinlerden belli oranlarda etkilenmiştir. Halk inancı tüm toplumlarda görülmektedir. Zamanın değişmesine rağmen inanılan ve yaşanılan bir takım şeyler canlılığım hala devam ettirmektedir. Zihni bir olgu olan halk inancı, tüm zamanlarda canlılığını devam ettirecektir. Hiçbir din saf bir yapıya sahip değildir. Etkileme de bulana bildiği gibi etkilenmeye de müsait olduğu anlaşılmıştır.. Anahtar Sözcükler : Kutsal, Yeşilhisar, geçiş dönemleri, halk inancı, ziyaret
Özet (Çeviri)
IV SURVEY OF THE POPULAR BELIEFS IN YEŞİLHİSAR AND THE SURROUNDING AREA IN THE PERSPESTIVE OF THE HISTORY OF RELIGIONS SUMMARY After deteraiining the beliefs related to birth, death, marriage, nature, eye influences, fortune- infortune, visit and visited places which are embodied in the culture of the people living in Yeşilhisar and the surrounding area, these understandings and practices have been put down through the phenomenological, morphological and typological method. While in one hand we tried to determine how and how much was this area influenced by the ancient cultures and religions and in the other hand trough the data of the History of Religions, the Sociology of Religion and the Psychology of Religion we put down the way in which inhabitants of this area made sacred the places the lived in and gave them a religious nature. Thanks to questionnaires, observations and interview methods we obtained information concerning rites and rituals practiced by the inhabitants of this area. We see that there is a complex belief in the belief structure of the society. The rites and rituals in our research area are İn great scale shaped by the Islamic and the ancient Turkish rites and rituals. Official religion that by being interpreted by folk is put in a new pattern is called popular belief. Popular beliefs are in a certain measure influenced by the ancient cultures and religions. Despite the changing in our times some beliefs and practices continue to be alive. Popular believes which are intellectual facts will always be alive. Key words 1- Holy, Sacred 2- Yeşilhisar 3- Passage d'rites (Tnitation Ceremonies ) 4- Popular beliefs 5- Veneration