Leonardit'in çim alanda kullanımı
The use of leonardite in lawn area
- Tez No: 389563
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CİHAT KÜTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmada; Leonardit'in çim alan oluşturulması sırasında kullanım olanağı incelenmiştir. Leonardit tohum ekimi öncesinde etkili kök derinliğine uygulanmıştır. Ayrıca bu materyal ekim sonrasında Torf ile karışımlar halinde üst örtü materyali olarak da kullanılmıştır. Çim alanlar oluşturulurken göz önüne alınan bazı morfolojik ve fenolojik özelliklerin yanı sıra toplam su tüketimi, su kullanım etkinliği, bitkideki bazı makro ve mikro besin maddelerinin düzeyi üzerine Leonardit'in etkileri de bu araştırma kapsamında ortaya konulmuştur. Leonardit; fide boyunu, fide yaş ağırlığını ve bitki yaş ağırlığını arttırmıştır. Toplam yaş ağırlık, yeşil ot verimi, toplam yeşil ot verimi, bitki kuru ağırlığı ve kuru ot verimi gibi kalite ölçütlerine ilişkin değerler Leonardit etkili kök derinliğine 500 kg/da ve üst örtü materyaline %50 düzeyinde uygulandığında en yüksek bulunmuştur. Kıştan çıkış durumu, yenilenme kabiliyeti, dip kaplama ve dm2'deki kardeş sayısı gibi özellikler Leonardit'ten olumlu yönde etkilenmiştir. Özellikle ikinci ve üçüncü biçim dönemlerinde toplam su tüketimi Leonardit içeren uygulamalarda azalırken, su kullanım etkinliği artış göstermiştir. Uygulamaların yaprak rengi üzerine önemli etkileri olmuştur. Leonardit verilen koşullarda çimin yaprak renginin daha koyu ve yeşilimsi-gri renkte olduğu belirlenmiştir. Bitkide toplam N, P, K, Zn ve B kapsamı Leonardit etkili kök derinliğine 500 kg/da ve üst örtü materyaline %50 olacak şekilde birlikte uygulandığında daha fazla, bunun tersine Fe, Mn ve Cu düzeyleri daha az bulunmuştur. Bu araştırmadan elde edilen verilere göre Leonardit'in çim alan oluşturulurken kullanılabilecek bir materyal olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use possibility of Leonardite for lawn establishment was evaluated. Leonardite was applied to the effective root depth of lawn before seeding. Furthermore, this material was used as top cover material with mixtures of Peat after seeding. Some morphological and phenological characteristics of lawn considered to create green areas were determined. Effects of Leonardite on total water consumption and water use efficiency, some macro and micro nutrient contents of lawn were investigated also. Leonardite increased seedling height, fresh seedling weight and fresh plant weight. Other quality parameters such as total fresh weight, fresh grass yield, total fresh grass yield, dry plant weight and dry grass yield were the highest when Leonardite was applied to the effective root depth at 500 kg/da and top cover material at the rate of 50%. Parameters in terms of resistance to winter, regeneration capability, basal covering and tiller number in dm2 were positively affected by Leonardite. Total water consumption of lawn decreased, while water use efficiency increased in applications containing Leonardite at the second or third cutting periods, especially. The influences of applications on leaf color were significant. Lawn had darker and greenish-gray leaf color in treatments with Leonardite. Total N, P, K, Zn and B contents were found higher as Leonardite was applied to the effective root depth at 500 kg/da and top cover material at the level of 50% together. In contrast, Fe, Mn and Cu concentrations of plants were determined lower in applications of Leonardite. It was concluded that Leonardite was suitable material for lawn establishment as take into consideration the results obtained from this research.