Spil dağı (Manisa)'nda dolıchopodıdae (Dıptera, Brachycera) familyasının faunistik yönden incelenmesi
The faunistik investigation of dolichopodidae (Diptera, Brachycera) family in Spil mountain (Manisa)
- Tez No: 389619
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Nisan 2013 ile Haziran 2014 tarihleri arasında Ege Bölgesi'nde yer alan Spil Dağı'ndan toplanan 905 ergin Dolichopodidae örneğine dayanmaktadır. Spil Dağı (Manisa)'ndan Dolichopodidae familyasına ait 12 cins ve 23 takson tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinden belirlenen taksonlardan Syntormon miki (Strobl, 1899), Hercostomus tanjusilus Negrobov&Zurikov, 1988, Sybistroma israelensis (Grichanov, 2000) ülkemiz Dolichopodidae familyası için ilk kez kaydedilmektedir. Aynı zamanda tespit edilen bütün taksonlar araştırma alanı için yeni kayıt özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 905 Dolichopodidae collected from Spil Mountain in the Aegean region between the date of April 2013 and June 2014. 12 genera and 23 taxa samples belongs to the Dolichopodidae family has been identified in Spil Mountian. Within research area identified Syntormon miki (Strobl, 1899), Hercostomus tanjusilus Negrobov&Zurikov, 1988, Sybistroma israelensis (Grichanov, 2000) are new records for the Turkish Dolichopodidae. Furthermore, all taxa determined in the study are recorded for the first time from research area.