Yer altı enerji kablolarının oluşturduğu manyetik alanların ekranlanması
Shielding of the magnetic fields which is generated by the underground power cables
  1. Tez No: 389648
  2. Yazar: NİYAZİ İL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte günlük yaşamda kullanılan elektrikli cihazların sayısı artmakta ve buna bağlı olarak da şebekeden çekilen güç miktarı sürekli artmaktadır. Şebekeden çekilen gücün, dolayısıyla akımın artması, bu gücü taşıyan kablolar etrafında meydana gelen manyetik alan seviyelerinin de artmasına neden olmaktadır. Yerleşim alanlarında, özellikle kent merkezlerinde, enerji dağıtımında yer altı kablo hatlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Enerji iletim hatları çevresinde manyetik alanlar meydana gelmekte ve artan enerji ihtiyacına paralel olarak oluşan yüksek manyetik alanlar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu alanlar elektromanyetik girişim sonucunda hassas elektronik cihazlar üzerinde de bozucu etkiye neden olabilmektedir. Bu nedenle enerji dağıtım ağında kullanılan yer altı kablo hatları çevresinde oluşan manyetik alanların kontrolü önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada; yer altı kablo hatları ile elektrik dağıtımı sırasında oluşan manyetik alanların canlılar ve elektronik cihazlar üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek veya en aza indirmek maksadıyla başvurulan yöntemlerden olan, yer altı kablo kanallarının ekranlanması konusu araştırılmıştır. Uygulamada kullanılan standart kanal tipleri üzerinde düz levha ve ters U tipi elektromanyetik ekranlar teorik ve pratik olarak incelenmiştir. En uygun ekran tipi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With developing technology and the increasing number of electrical devices used in daily life, consequently the amount of power drawn from the electricity network is constantly increasing. Power which is taken from the network, and therefore the increase in current, leads to the increase of the magnetic field levels around that power carrying cables. In urban areas, especially in city centers, underground power cable usage in power distribution lines is tremendously increasing day by day. Magnetic fields occur around power transmission lines and increasing energy demand occurs in parallel with the increasingly high magnetic fields can cause negative effects on human health. These areas also can cause deteriorating effects on sensitive electronic equipment by electromagnetic interference. For this reason, the control of the magnetic field that occurs around the underground cable lines that is used in the energy distribution network has become an important research topic. In this study, the shielding of underground power cable raceways is investigated, which is one of the referred methods to avoid the negative effects on the living and the electronic devices of magnetic fields that occurs while power transmission. The flat plate and reverse-U shape shielding screens are examined theoretically and practically on currently used cable raceways. The most suitable shielding type is investigated.