Elektrokardiyogram ölçümleri, GPS ve sınıflandırma algoritmaları kullanılarak futbol hakemlerinin maç aktivite analizi
Match activity analysis of soccer referees using electrocardiogram, GPS and clustering algorithms
  1. Tez No: 389650
  2. Yazar: CENGİZ KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ ULUŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Futbol oyununun temel faktörlerinden bir tanesi de hakemdir. Hakem maçın oynanması esnasında oyuncuların sağlığını korumakla ve kuralların doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamakla görevlidir. Bu görevini en iyi şekilde gerçekleştirebilmesi için fiziksel ve zihinsel olarak üst düzeyde olması, kuralları oyun ruhuna uygun şekilde yorumlayabilmesi ve topun oynandığı bölgeye hâkim olması gerekmektedir. Maçın hızının ve akışın yönünün sürekli değişmesinden dolayı hakemlerin maç boyunca sarf ettikleri efor ve maruz kaldıkları fizyolojik zorlanma ile ilgili olarak uygun kondisyona sahip olup olmadıklarını belirlemek için hareket şekillerinin karşılaştırmalı analizi önemlidir. Bununla birlikte kalp atım hızı tepkisi de fizyolojik zorlanmanın bir göstergesi olarak incelenmektedir. Hakemlerin performansı konusunda çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte, genellikle çalışmalar futbol hakemlerinin maç içindeki hareketlerini kat edilen mesafe cinsinden incelemekle sınırlı kalmıştır. Bu tezde 1) futbol hakemlerinin maç esnasında koşu şekilleri, 2) süresi, 3) saha kullanımları ve diyagonale uygun koşu sitiline ne kadar uydukları 4) maçın belirli dönemleri için saha içinde yaptıkları aktivitelere bağlı olarak kalp atım hızlarının nasıl değiştiği, incelendi. Çalışmamızda maçın oynandığı sahanın dünya üzerindeki konumu elde edilerek saha çizgileri oluşturuldu, orta saha çizgisi ve orta noktanın konumu belirlendi. Hakemlerin saha içindeki konumları ve kalp atım hızları eşzamanlı olarak kaydedildi ve analiz edildi. Elde edilen sonuçlar yorumlanarak koşu sitilleri çeşitli gruplara ayrıldı ve istatistikleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Referee is one of the main factors of a soccer game. During the game, referee is responsible to protect players' health and to ensure proper implementation of the rules. In order to be able to achieve these tasks, referee needs to have tremendous physical and mental fitness, has to be able to interpret events according to the spirit of the game of the rules and needs to be control the area where the ball is played. Due to the constant change in direction and speed of the game, comparative analysis of movement patterns is important for the assessment of the physiological stress and effort exerted to the referees. Additionally, the heart rate response is analyzed as an indicator of physiological stress. Although there are several studies on performance of soccer referees, studies are typically limited to the analysis of the distance covered by the referees during the games. In this thesis, analysis of 1) running styles of the referees, 2) duration, 3) how well the referees are using diagonal running style and field usage, 4) activities performed in various periods of the games and heart rate change with the activity, were performed. In this study, field dimensions and positions of field line markings were obtained by using global positioning system. Midfield line and midpoint were estimated based on the field lines. Simultaneous recording of the coordinates of the referees and heart rate were recorded and analyzed. Running styles were divided into several groups and statistical analysis was performed.