Devetabanı ve manolya yapraklarının x-bandı dielektrik sabitlerinin ölçümü ve modellenmesi
Measurement and modelling of dielectric constants of monstera and magnolia leaves
- Tez No: 389656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK HELHEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mikrodalga teknolojilerinin (haberleşeme ve uzaktan algılama alanlarında) modellenmesi, simülasyonu ve uygulamasının yapılabilmesi için test altındaki malzemenin dielektrik özelliklerinin bilinmesi temel bir gerekliliktir. Bu nedenle, bitki örtüsünün temel bileşenlerinden olan yaprağa ilişkin dielektrik özelliklerinin belirlenmesi ihtiyacı vardır. Bitkilerde dielektrik sabiti barındırdığı su oranıyla doğrudan ilişkili olup ampirik yolla tespiti mümkündür. Tüm bitki yapraklarını kapsayan genel bir teorik matematiksel modelden bahsetmek olası değildir. Bu çalışmada devetabanı ve manolya yaprakarından kesitler alınmış ve yaprağın kurumasına paralel olarak, X-bandı bölgesinde S11 ve S21 değerleri ölçülmüştür. Ölçülen S-parametrelerinden yararlanarak yayılma sabiti hesaplanmıştır ve yayılma sabitinden yararlanarak da 7 GHz – 9,2 GHz frekans aralığında dielektrik sabitinin frekansa bağlı değişimi incelenmiştir. Benzer şekilde yaprakların su oranına bağlı dielektrik sabitlerinin değeri de bulunmuştur. En nihayetinde, her iki sonuç birleştirilerek aynı anda hem frekansa hem de yaprağın su oranına bağlı ampirik dielektrik sabiti formülü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dielectric properties of materials under test are the basic requirements to execute modelling, simulation and implementation of microwave technologies (communication and remote sensing). So, it is necessary to know dielectric constants of leaves which is basic components of vegetation. Dielectric constants of vegetation are directly proportional to moisture content and they can be determined empirically. It is not possible to mention general theoretical formula getting dielectric properties which is applied to all kind of leaves. In this study, S11 and S21 values of monstera and magnolia leaves cutaway are measured at X-band during leaves are dried up in time. Using S parameters, propagation constants are calculated and then dielectric constants are calculated using these result of propagation constants. Changing of dielectric constant according to frequency is analyzed at 7 GHz – 9.2 GHz interval. Similarly, it is studied on the change of dielectric constants depending on moisture content of leaves. Finally, these two results are combined and empiric formulas of dielectric constants are obtained related to both frequencey and moisture content.