Büyük Selçuklu Devleti dini siyasetinin dönemin Farsça şiirlerine yansıması
The reflection of the religious politics of the Great SeljukState on Persian poetry of the period
  1. Tez No: 587458
  2. Yazar: ZEYNEP ÜZÜMÇEKER
  3. Danışmanlar: DR. FERZANE DEVLETABADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Büyük Selçuklu Devleti'nin dini siyasetinin dönemin Farsça şiirlerinde nasıl işlendiği incelenmiştir. Dini siyasete etki eden toplumsal olaylardan hangilerinin şiire konu edildiği tespit edilmiş, bu örnekler üzerinden saraya bağlı şairlerin Büyük Selçukluların dini siyasetini ve bölgedeki egemenliğini nasıl meşrulaştırmaya çalıştıkları gösterilmiş ve daha sonra saraya muhalif şairlerin şiirleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada öncelikle Büyük Selçuklu Devleti'nin dini siyaseti hakkında bilgi verilmiş, daha sonra kısaca Büyük Selçuklu dönemindeki Farsça edebiyatın özellikleri belirtildikten sonra şairlerinin konuyla ilgili şiirleri tarihsel ve sosyolojik eleştiri yöntemiyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the religious policy of the Great Seljuk State was studied in Persian poems of the period. It was found out which social events affecting religious politics were the subject of poetry, and how these poets connected to the palace tried to legitimize the religious policy and sovereignty of the Great Seljuks in the region were shown and then compared with the poems of the opposing poets. Firstly, information about the religious policy of the Great Seljuk State was given, then shortly the characteristics of Persian literature in the Great Seljuk period were mentioned and then the poems were analyzed with historical and sociological criticism method.