İmecik dağı (Korkuteli/Antalya) florası üzerine bir araştırma
A research on the flora of İmecik mountain (Korkuteli/Antalya )
- Tez No: 389658
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, İmecik Dağı (Korkuteli/Antalya) ve yakın çevresinin florasını kapsamaktadır. İmecik Dağı, Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Araştırma alanından Mart 2012-Kasım 2013 tarihleri arasında 1122 bitki örneği toplanmıştır. Araştırma kapsamında, 1122 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucunda 86 familyaya ait 338 cins ve 702 tür tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı ise 714'dür. Toplam taksondan 32 takson C3 karesinden ilk kez toplanmıştır. 86 familyadan 5'i Pteridophyta (Eğreltiler) divisiosuna, 81'i Magnoliophyta (Tohumlu Bitkiler) divisiosuna aittir. Teşhis edilen 714 taksondan 7 takson Pteridophyta divisiosu, 707 takson Magnoliophyta divisiosu içinde yer almaktadır. Magnoliophyta divisiosuna dahil olan Pinophytina (Açık Tohumlular) alt divisiosu 8 takson; Magnoliophytina (Kapalı Tohumlular) alt divisiosu 699 takson içermektedir. Magnoliophytina alt divisiosundan 618 takson Magnoliopsida (İki çenekliler/Dikotiller) sınıfı, 81 takson ise Liliopsida (Tek çenekliler/Monokotiller) sınıfına dahildir. En fazla sayıda takson ihtiva eden familyalar sırasıyla Asteraceae (88), Fabaceae (85), Lamiaceae (56), Brassicaceae (48), Caryophyllaceae (41), Boraginaceae (30), Ranunculaceae (22), Asparagaceae (21), Rosaceae (20) ve Plantaginaceae (20)'dir. Çalışma kapsamında Astragalus (16), Silene (12), Medicago (11), Ornithogalum (10), Vicia (10), Veronica (10), Trigonella (9), Ranunculus (9), Centaurea (9) ve Verbascum (9) cinsleri sırasıyla en en fazla sayıda takson içermeleriyle öne çıkmıştır. Çalışma sonucunda alanda belirlenen endemik takson sayısı 95 (%13,53)'dir. Değerlendirilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şu şekildedir: 253 (%35,43) takson Akdeniz elementi, 93 (%13,02) takson İran-Turan elementi, 17 (%2,38) takson Avrupa-Sibirya elementidir. 351 (%49,15) takson ise çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyendir. Araştırma alanında takson sayısı bakımından en büyük familya Asteraceae (88 takson), en büyük cins ise Astragalus (16 takson) cinsidir. ANAHTAR KELİMELER: Endemizm, Flora, İmecik Dağı, Korkuteli, Taksonomi.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of Imecik Mountain and its surrounding area was investigated. Imecik Mountain is located in Korkuteli, Antalya. 1122 plant samples were collected in this region between March 2012 and November 2013. As a result of the study, among 1122 plant samples 338 genera and 702 species belonging to 86 different families were identified. Number of total species and subspecies taxa was found to be 714. 32 taxa were collected in C3 square for the first time. 5 of the 86 families belong to the Pteridophyta division. The remaining 81 families belong to the Magnoliophyta division. 7 of the 714 analyzed taxa belong to the Pteridophyta division and the remaining 707 belong to the Magnoliophyta division. The Pinophytina (Gymnosperms) sub-division which belongs to the division Magnoliophyta contains 8 taxa while the Magnoliophytina (Angiosperms) sub-division contains 699 taxa. 618 taxa from the Magnoliophytina sub-division belong to the Magnoliopsida (dicotyledons/dicotyle's) class and 81 taxa to the Liliopsida (Monocots/monocots) class. Families that contain the most taxa, in decreasing order, are Asteraceae (88), Fabaceae (85), Lamiaceae (56), Brassicaceae (48), Caryophyllaceae (41), Boraginaceae (30), Ranunculaceae (22), Asparagaceae (21), Rosaceae (20) and Plantaginaceae (20). Genera that contain the most taxa, in decreasing order, are Astragalus (16), Silene (12), Medicago (11), Ornithogalum (10), Vicia (10), Veronica (10), Trigonella (9), Ranunculus (9), Centaurea (9) and Verbascum (9). The number of endemic taxa in the region is 95 (%13,53). The identified taxa are distributed into the phytogeographic regions as follows: 253 (%35,43) Mediterranean, 93 (%13,02) Irano-Turanian and 17 (%2,38) Euro-Siberian. The phytogeographic regions of the remaining 351 (%49,15) taxa were either unknown or multi-regional. The Asteraceae (88 taxa) was the largest family and the Astragalus (16 taxa) was the biggest genus in the region studied. KEYWORDS: Endemism, Flora, Imecik Mountain, Korkuteli, Taxonomy.