Platanus Orientalis L. biyokütlesi kullanılarak safranin ve metilen mavisinin biyosorpsiyonu
Biosorption of saffron and methylene blue by using platanus Orientalis L. biomass
  1. Tez No: 318061
  2. Yazar: ZEYNEP İMECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Platanus orientalis; Safranin ve Metilen Mavisi'nin sulu çözeltiden adsorpsiyon tekniği ile uzaklaştırılması için biyosorbent olarak kullanılmıştır. Biyosorpsiyon üzerine, temas süresi, çözelti konsantrasyonu, pH ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. Adsorplanan maksimum boyar madde miktarının 80. dakikada meydana geldiği görülmüştür. Bu nedenle 80. dakika biyosorpsiyon dengesi olarak kabul edilmiştir. İzoterm incelemelerinin bir sonucu olarak ise Langmuir izoterm modeline en iyi uyum gözlenmiştir. Konsantrasyon, sıcaklık ve pH gibi incelenen tüm şartlar altında safranin ve metilen mavisi'nin maksimum adsorpsiyonunun % 99,28 ve % 100 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Platanus orientalis has been used as biosorbent for the safranin and methylen blue from aqueous solution by adsorption technique. Contact time, solution concentration, pH and temperature effect on biosorption has been investigated. It has been seen that the maximum amount of adsorbed dye take place for the eightieth minute. Therefore, eightieth minute has been accepted as biosorption aquilibrium. It was found that the adsorption was between 99,28-100% under all conditions such as concentration, temperature and pH. As the result of isotherm investigations, it has been seen that biosorption is consistent with well Langmuir isotherm model.