Türkiye'de sebze tohumu dış ticaretine yönelik izlenen politikaların etkilerinin swot ve sor analizi ile incelenmesi: Antalya ili örneği
Assesment for the effects of vegetable seeed foreign trade policies followed in Turkey through swot and sor analysis: İn the province of Antalya
  1. Tez No: 389659
  2. Yazar: OYA SAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile sebze tohumculuk sektörünün Türkiye ekonomisi ve dış ticaretindeki yeri ve önemi vurgulanmış, ithalatçı ve ihracatçı firmaların sorunları ve beklentileri Antalya ili esas alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de sebze tohumu dış ticaretine yönelik izlenen politikaların etkilerinin değerlendirilmesi için Antalya ilindeki 45 adet sebze tohum firmasına sebze tohumu ihracatları ve ithalatları, uygulanan politikalar gibi konularda yüz yüze anket uygulanmış, veriler SPSS paket programına girilmiş, elde edilen sonuçlar SWOT ve SOR Analizi ile değerlendirilmiştir. SWOT Analizi, bir olgunun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditleri analiz eden bir stratejik planlama metodudur. SOR analizi, SWOT analizinin çıktılarını kullanarak stratejiler geliştirme süreci olarak tanımlanmaktadır. Antalya'da tohumluk ithalatçısı ve ihracatçısı konumunda yerleşik bulunan işletmelerin sayısının fazla olmaması sebebiyle, anket tam sayım metodu ile tüm ana kitleye yönlendirilmiştir. Yapılan anketler ve gerçekleştirilen görüşmelerle ulaşılan sonuçlar doğrultusunda uygun çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of vegetable seed sector in the economy and foreign trade of Turkey have been emphasized along with the problems and expectations of vegetable seed importer and exporter companies in the province of Antalya. In an attempt to assess the effects of foreign trade policies followed in Turkey, 45 vegetable seed companies in the province of Antalya have been surveyed in terms exportation and importation and the data obtained from face to face interviews entered into SPSS have been evaluated via SWOT and SOR Analysis. SWOT Analysis is a strategic planning method discussing strengths, weakness, opportunities and threats of the phenomenon while SOR Analysis is defined as a strategic improvement process using the outputs of SWOT Analysis. Due to the fact that the vegetable seed exporter and imported companies are few in numbers in the province of Antalya, complete count method have been used and the survey have been directed to whole population. As a result of surveys and interviews carried out, several recommendations have been developed for future studies.