Bazı tıbbi ve aromatik bitki posalarının besin madde içeriklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determination of nutrient content of some medicinal and aromatic plant pulp
- Tez No: 389663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada alternatif yem ham maddesi olarak kekik, adaçayı, oğulotu, biberiye, defne ve mersin bitkilerinin kalıntı olarak ekstraktlarını da içeren posalarının ortalama yem değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Söz konusu materyaller, eterik yağ elde eden işletmeler için uzaklaştırılması gereken atık bir üründür. Araştırma sonucunda, işlenmemiş bitkiler ortalama KM bakımından incelendiğinde en yüksek ortalama, %73,5373 ile kekik bitkisine aittir. Posalar ortalama KM bakımından incelendiğinde en yüksek ortalama, % 33,4045 ile mersin posasına aittir. Posalar ortalama HK bakımından incelendiğinde, en yüksek ortalama % 10,3010 ile mersin posasına aittir. Ortalama HY bakımından en yüksek ortalama, %5,6013 ile adaçayı posasında bulunmuştur. Posalar ortalama HS içerikleri bakımından değerlendirildiğinde % 36,5659 ile oğulotu ilk sırada gelmektedir. Ortalama HP bakımından en yüksek ortalama % 9,3133 ile mersin posasına aittir. Mersin posası % 45,4932 ortalama NDF; %55,4750 ortalama NÖM içeriği ve 2083,76 kcal/kg ortalama ME ile en yüksek değere sahiptir. Ortalama OM bakımından en yüksek değer % 93,4998 ile defne posasına aittir. Posalar ortalama ADF ve ADL içerikleri bakımından değerlendirildiğinde kekik sırasıyla % 52,5300 ve % 10,5902 ile ilk sıradadır.
Özet (Çeviri)
In this study the nutritional values of the residuum, which is used as an alternative animal feed and contains residual extracts, of thyme, sage, lemon balm, rosemary, laurel and myrtle are investigated. These materials are the waste of an etheric oil manufacturer and need to be dealt with properly. Results of this study showed that when raw plants are evaluated by their DM mean, the highest mean of DM is 73,5373 % which belongs to thyme. When the residuum is evaluated by DM mean highest mean of 33,4045 % belongs to myrtle residuum. Evaluation of HK mean yields that the highest mean of HK is seen on myrtle which is 10,3010 %. The highest mean of HY is found on sage residuum which is 5,6013 %. HS evaluation showed that highest HS mean is 36,5659 % with lemon balm. The highest HP mean is 9,3133 % which is found at the residuum of myrtle. Myrtle residue has the highest values which are 45,4932 % NDF; 55,4750 % NÖM and 2083,76 kcal/kg ME. Highest OM value is 93,4998 % and belongs to laurel residuum. When the residuum is considered due to their ADF and ADL contents, thyme has the highest ratios of 52,5300 % and 10,5902 %, respectively.