Antibakteriyel özellik taşıyan pirolidin bazlı iyonik sıvıların sentezi
Synthesis of pyrrolidine based ionic liquids having anti-bacterial property
- Tez No: 389664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İyonik sıvılar, düşük erime noktasına, düşük buhar basıncına, yüksek çözücülük özelliğine sahip ve termal olarak oldukça kararlı tuz bileşikleridir. Sonsuz kombinasyonda modifiye edilebilen iyonik sıvıların kullanım alanları neredeyse sınırsızdır. Tez çalışmasında iyonik sıvılara antibakteriyel özellik kazandırmak amacıyla yapıya bazı gruplar eklenmiş ve sonucunda daha önceden elde edilmemiş iyonik sıvı türevleri sentezlenmiştir. Ardından elde edilen bu iyonik sıvıların antibakteriyel özellikleri günlük yaşamda karşılaşan, farklı hücre ve membran yapılarına sahip Acinetobacter baumannii (gram negatif), Escherichia coli (gram negatif), Klebsiella pneumoniae (gram negatif), Staphylococous aureus (gram pozitif) ve Enterococcus faecalis (gram pozitif) türlerine karşı incelenmiştir. Literatürdeki çalışmalarda antibakteriyel özellikli iyonik sıvı sentezlemek için çoğunlukla zincir uzunluğu 12 ile 16 arasında değişen doymuş alkil halojenürler imidazol ve amin bileşikleri ile kombine edilmiştir fakat katyonunda doymamış alkil veya farklı fenil grubu taşıyan iyonik sıvıların sentezine rastlanılmamıştır. Ayrıca iyonik sıvıdaki diğer yan grupların antibakteriyel özelliği nasıl etkilediği ayrıntılı olarak araştırılmamıştır. Bu tez kapsamında doymamış alkil veya fenil halojenürler ile metil, hidroksietil gibi yan grupları taşıyan pirolidin çıkış bileşiklerinden daha önce sentezlenmemiş antibakteriyel etkinliği olan iyonik sıvılar hazırlanmıştır. Çıkış maddelerindeki yan grupların sentezlenmiş iyonik sıvının antibakteriyel etkinliğini nasıl etkilediği kapsamlı olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ionic liquids are salt compounds showing some interesting properties such as low melting point, low vapor pressure, high solvency and high thermal stability. Potential applications of ionic liquids are almost unlimited because of their infinite combination possibilites. Ionic liquids were modified with various functional groups in order to obtain anti-bacterial property and thus new derivatives of ionic liquids were synthesized. Anti-bacterial efficiencies of this synthesized ionic liquids were studied against different bacteria species having distinct cellular and membrane structures such as Acinetobacter baumannii (gram negative), Escherichia coli (gram negative), Klebsiella neumoniae (gram negative), Staphylococous aureus (gram positive) and Enterococcus faecalis (gram positive). There were studies that combines saturated alkyl halides with imidazole and amin compounds in order to synthesize the ionic liquids having anti-bacterial property but ionic liquids containing unsaturated alkyl or phenyl groups on their cations wasn't found. Besides, effects of functional groups on anti-bacterial property wasn't studied in detail. In the scope of this thesis study, ionic liquids having anti-bacterial property were synthesized by using unsaturated alkyl or phenyl halides and pyrrolidine compounds having functional groups such as methyl and hydroxyethyl. Anti-bacterial efficiency of these synthesized ionic liquids and effects of functional groups on anti-bacterial efficiency were also studied in a comprehensive manner.