Sülüklü kumsalı (Demre-Antalya)'ndaki Caretta Caretta (Lıneaus, 1758) (Chelonıa: Chelonııdae) populasyonlarının izlenmesi ve yuvalardaki sıcaklığa bağlı eşey oranlarının belirlenmesi
Monitoring and determining sex ratio depending on nest temperature of Caretta Caretta which are nesting on Suluklu beach
  1. Tez No: 389673
  2. Yazar: RASİM SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da deniz kaplumbağalarıyla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Tarafımızdan yapılan bu çalışmada 4 adet yuvaya sıcaklık ölçer yerleştirilerek Caretta caretta türünün yuvalama başarısı ve yuva içi sıcaklığının yavru cinsiyeti üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, cinsiyet belirlemede kullanılan inkübasyon süresinin 1/3'lük kısmının ortalama sıcaklığı 31,2 0C ile 32,7 0C arasında ölçülmüştür. Kuluçka süresi 48 ila 56 gün arasında tespit edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda Sülüklü Kumsalı'nda yavru cinsiyet oranı %89,3 dişi olarak tespit edilmiştir. Çalışma boyunca Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalı ve yuvasız çıkışları, yuvaların kumsalda dağılımı, yumurta sayıları, çıkan yavru sayıları, predasyon durumları, çıkan yavruların denize ulaşıp ulaşmadıkları, yumurtaların durumları, yuvalara ait koordinatlar ve yuva içi sıcaklıkları kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda Sülüklü Kumsalı'nda toplam 39 adet ergin çıkışı saptanmış, bunların 21(%90,48)'i yuvalı 18(%9,52)'i yuvasız çıkış olarak kaydedilmiştir. Yuvaların denize paralel dağılımları 0-100 metre arasında, denize olan uzaklıklarına göre dağılımları ise 10-49 metreleri arasındadır. Yumurta bırakılan 21 adet yuvanın tamamında kontrol açılışı yapılmış ve yuvalara bırakılan toplam yumurta sayısı 1704 olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan, yuvalara bırakılan yumurtaların sayısı 63-108 arasında değişmektedir. Yuvalara bırakılan toplam 1704 yumurtanın 1400 (%82,15)'ünden yavru çıkışı gerçekleşmiştir. Bu yavruların 1089 (%77,79) tanesinin denize ulaştığı, 273 (%19,5) yavru denize giderken öldüğü ve 38 (%2,71) yavru ise yuva içinde öldüğü tespit edilmiştir. 304 (%17,85) yumurtada embriyo gelişimi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Many different scientific studies are conducted about sea turtles in world and also in Turkey. In this study, hatching success and temperature of nests were estimated by placing thermo loggers into 4 nests at Sülüklü Beach during the 2013 nest period. As a result of the studies, the mean temperature in the middle third of the incubation period which is used for determining sex ratio of sea turtles ranged between 31,2 0C and 32,7 0C. Incubation period was estimated between 48 and 56 days. According to these data, the proportion of female hatchlings were determined as %89,3. Nesting and non-nesting emergence of loggerhead sea turtles, nest distribution on beach, number of eggs, number of hatchlings, hatchlings which reached to sea, predations, coordinates of nests and nest temperatures were recorded. As a result of the study, totally 39 emergences were recorded. 21(%90,48) of them are nesting emergences and 18(%9,52) of them are non-nesting emergences. The collateral distribution of nests is between 0-100 m and distribution of nests according to distance from sea centre between 10-49 m. 1704 eggs were determined after control openings of all nests. On the other hand, number of eggs per nest range between 63 and 108. 1400 (82,15%) hatchlings emerged and 304 (17,85%) of them were not emerged. 1089 (77,79%) of 1400 hatchlings reached to the sea while 273 (19,50%) of them could not. There were no hatchling from 3 nests due to predation and submersion