Hatay, Belen boğazı'nda bulunan belen rüzgar enerjisi santralinin süzülerek göç eden kuşlara etkileri
Impacts of belen wind power plant built in Belen straight on soaring birds
- Tez No: 389675
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye, Palearktiğin en önemli göç yollarından birisi olarak sonbahar göç dönemlerinde hem Kafkasya‟dan, hem de Avrupa‟dan Afrika‟ya; ilkbahar göç dönemlerinde ise tam tersi istikamette göç eden binlerce kuĢun kullandığı birçok geçide sahiptir. Bunlardan birisi de Hatay‟da bulunan Belen Geçidi‟dir. Belen Geçidi yapı olarak kuĢlar için bir dar boğaz olup 2010‟dan beri Rüzgar Enerji Santralleri‟ne (RES) ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalıĢmada Belen RES‟in, Belen Geçidi‟ni kullanan ve süzülerek uçan kuĢlara genel etkileri“Habitat Kaybı”,“Rahatsızlık”,“Bariyer Etkisi”ve“ÇarpıĢma Sonucu Ölüm”baĢlıkları üzerinden değerlendirilmiĢtir. Sonuçlar göstermektedir ki, bölgeyi uzun süreli kullanan türlerin 2010-2012 yılları arasında sayıları düĢmüĢ, RES sahasında uzaklaĢtıkları görülmüĢtür. Ancak, bu durum 2013‟te değiĢerek sayı tekrar yükselmeye baĢlamıĢtır. Yine, Belen RES sahasının bölgedeki konumu gereği 2011 ve 2012 yıllarında bölgeyi transit geçiĢlerde kullanan kuĢları çevredeki geçiĢ rotalarına doğru sıkıĢtırmıĢtır. Belen RES sahası kuĢlarca yoğun Ģekilde kullanılan bir bölgede olmasına rağmen hiçbir ölüm vakasına rastlanmamıĢtır.
Özet (Çeviri)
Turkey, as in Palearctic, is one of the most important migration routes. in autumn migration takes place from the Caucasus, as well as from Europe to Africa, and during spring it takes place in the opposite direction. Thousands of migratory birds use narrow passages and hilltops. Belen Pass as one of them, is located in Hatay. Belen is a bottleneck for birds where wind power plants (WPPS) are built since 2010. in this study, we have evaluated the impacts on soaring birds under four concepts as“ Habitat Loss ”,“Disturbance”,“Barrier Effect”and“Death by Collision ”. Results show that, birdswhich use the site in long terms decreased in numbers between 2010 and 2012, it was also observed that they had stayed away from the turbines. However, this situation changed in 2013 as the numbers began to incline again. Since Belen WPP was built on a regularly used migration route, most of these migratory birds began to change their micro routes within the area due to barrier effect of the WPP. However, during our study other WPPs built around our research area also decreased th numbers of migratory birds and also pushed them again onto Belen WPP. Though, there were scores of birds passin through the WPP no deaths were occurred depite the hard searches for carcasses.