Elmalı yöresinde yayla yetiştiriciliği yapılan domates (Solanum lycopersicum L.) seralarının beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of tomato (Solanum lycopersicum L.) plants grown in springs greenhouses in elmali region
  1. Tez No: 389676
  2. Yazar: HATİCE TUBA SELÇUK IŞIKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHRİYE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antalya ili Elmalı ilçesi domates seralarının beslenme durumlarının incelendiği bu çalışmada toplam 30 seradan 0–20 ve 20–40 cm olmak üzere iki farklı derinlikten toprak örnekleri, yine aynı seralardan yaprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde tekstür, CaCO3, organik madde, EC, pH, toplam N, alınabilir P, değişebilir K, Ca ve Mg ile alınabilir Fe, Mn, Zn ve Cu; yaprak örneklerinin ise N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Mn, Zn ve Cu içerikleri belirlenmiştir. Toprakların büyük bir çoğunluğunun killi tın, kil ve kumlu tın bünyeye sahip olduğu, hafif alkali ve alkali reaksiyonlu ve ayrıca bitki gelişimini olumsuz yönde etkileyecek düzeyde kireçli oldukları ve organik madde açısından düşük oldukları tespit edilmiş, bununla birlikte tuzluluk problemi olmadığı belirlenmiştir. Toprakların toplam N ve değişebilir Ca ve Mg kapsamları genel olarak iyi; değişebilir K içerikleri düşük, orta ve çok yüksek; alınabilir P kapsamlarının ise oldukça iyi durumda oldukları tespit edilmiştir. Mikro element kapsamları dikkate alındığında; alınabilir Fe, Mn, Zn ve Cu yönünden iyi durumda oldukları belirlenmiştir. Bitkilerin N ve Ca kapsamları genelde iyi durumda olmasına rağmen, P, K ve Mg kapsamlarının büyük bir kısmında yetersiz düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Örneklerin çoğunluğu mikro element (Fe, Mn, Zn ve Cu) içerikleri yönünden yeterli bulunmuş ve genel olarak mikro element beslenmesi açısından bir sorun olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak sera topraklarının, bitki besleme açısından sorun yaratabilecek düzeyde yüksek pH ve yüksek kireç içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca organik kapsamları yetersizdir. Yaygın noksanlıkları belirlenen ve bitki gelişimi ve meyve kalitesi açısından önemli olan P, K ve Mg elementlerinin beslenmesine özel önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, that aims to investigate the nutritional status of tomato greenhouses in Elmalı district of Antalya, soil samples from two different depths, 0-20 and 20-40 cm, and leaf were taken from 30 tomato greenhouses. Soil analysis was performed for the following parameters; texture, CaCO3, organic matter, EC, pH, total N, plant available P, exchangeable K, Ca and Mg, plant available Fe, Mn, Zn and Cu; in leaf samples, N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Mn, Zn and Cu were determined. Most of the soils had texture of clay loam, loam and sandy loam; slightly alkaline and alkaline and high level of CaCO3 that possibly affects plant growth negatively, and low in organic matter; while no salinity problem was recorded. Soil total N, exchangeable Ca and Mg status were generally adequate; exchangeable K low, medium and high however, plant available P, status were found to be highly good enough. For micro nutrients; while plant available Fe, Mn, Zn and Cu were sufficient. Although N and Ca contents of plants were satisfaying, it was determined that P, K and Mg contents were insufficient. It was found that most of samples were sufficient in terms of micro ((Fe, Mn, Zn and Cu) elements and generally determined that there was no any problem with regard to micro element nitrition. In conclusion, it was determined that the greenhouse soils had high pH and lime content that could effect some problem with reagards to plant nutrition. Also, it had low organic content. It specifically should be pay attention to applications of P, K and Mg of which are commonly established deficiencies and have importance in terms of plant growth and fruit quality.