Kuzeydoğu Akdeniz'de (Antalya) kıyısal dip trolü balıkçılığı ile küçük ölçekli balıkçılığın etkileşimi
Interaction between the coastal bottom trawl fishery and the small-scale fisheries in the Northeast Mediterranean (Antalya)
- Tez No: 389679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENKMEN RAMAZAN BEĞBURS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Aralık 2011-Kasım 2012 tarihleri arasında Finike, Manavgat ve Serik istasyonlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında üç farklı av aracı ile mevsimsel örneklemeler yapılmıştır. Dip trolü örneklemeleri 20-50 m, 51-100 m ve 101-200 m derinlik konturlarında birer saatlik çekimler ile elde edilmiş, uzatma ağı ve paragat örneklemeleri ise 0-20 m, 21-50 m ve 51-100 m derinliklerde yürütülmüştür. Çalışma sonunda gerçekleştirilen toplam 108 trol operasyonu ile Finike istasyonundan 2563.6 kg, Manavgat istasyonundan 2620.7 kg ve Serik istasyonundan 1145.3 kg olmak üzere toplam 6329,5 kg ürün elde edilmiştir. Trol sezonunun açıldığı sonbahar mevsiminde 76.2 kg/saat ile en yüksek seviyeye ulaşan ortalama CPUE değeri, kış mevsiminde 45.3 kg/saat'lik değere gerilemiştir. Derinliklere göre hesaplanan ortalama CPUE değerlerinin, en yüksek seviyeye 67,9 kg/saat ile 51-100 m konturunda ulaştığı, buna karşın 20-50 m'lerde 58.6 kg saat, 101-200 m'lerde 49.3 kg/saat olarak hesaplandığı görülmektedir. Her türlü trol balıkçılığına kapalı olan Manavgat istasyonunda ortalama CPUE değeri 71.2 kg/saat olarak bulunurken, bu değer Antalya Körfezi'nin en önemli trol çekim sahasında yer alan Serik istasyonunda 31.8 kg/saat olarak bulunmuştur. Fanyalı uzatma ağları ile yapılan örneklemelerde mevsim ve derinliklere göre hesaplanan ortalama CPUE değerlerinde istatistiki açıdan önemli bir fark gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed on the stations of Finike, Manavgat and Serik between the dates of December 2011 and November 2012. Seasonal samplings were done by three different fishing gears. Bottom trawl sampling was performed in the depths of 20-50 m, 51-100 m and 101-200 m by one-hour hauling. Trammel net and longline samplings were carried out in the depths of 0-20 m, 21-50 m and 51-100 m. Total caught were 6329,5 kg as the result of 108 trawl operations. The amounts of these products were 2563.6 kg, 2620.7 kg and 1145.3 kg in the stations of Finike, Manavgat and Serik, respectively. The highest average CPUE value was recorded 76,2 kg/h in autumn when the season of trawl operations were set, whereas this value decreased to 45,3 kg/ in winter season. The highest average CPUE value was 67,9 kg/h in 51-100 m contour when calculated basing on depth. However, average CPUE was determined 58,6 kg/h and 49,3 kg/h in the contours of 20-50 m and 101-200 m, respectively. The average CPUE value was 71,2 kg/h in the station of Manavgat where any kind of trawling has been banned. Meanwhile, average CPUE was recorded 31,8 kg/h in the station of Serik which is located in the most important trawl operation area of the Gulf of Antalya. The average CPUE values calculated basing on season and depth demonstrated no statistical difference in the trammel net fishing (p>0.05).