Diz osteoartritli hastalarda balneoterapinin serum leptin, adiponektin ve kartilaj oligomerik matriks proteini (COMP) düzeylerine etkisi
The effect of balneotherapy to levels of leptin, adiponectin and COMP in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 389709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Osteoartrit en sık görülen artrit tipidir ve süregen kas-iskelet sistemi ağrısı ve özellikle yaşlılardaki disabilitenin ana sebebidir. Balneoterapi diz osteoartrit tedavisinde kullanılan en yaygın farmakolojik olmayan yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı balneoterapinin diz osteoartit tedavisinde fonksiyonel etkisi ve bu modalitenin serum leptin, adiponektin ve COMP düzeylerine etkisini araştırmaktır. Yöntem ve gereçler: Çalışmamız ünivesitemiz fiziksel tıp ve rehabilitasyon kliniğinde yürütülmüştür. Yaşları 35-75 arasında değişen ve ACR kriterlerine göre diz OA tanısı alan 75 hasta çalışmaya alındı. OA evrelemesi Kellgren-Lawrence kriterlerine göre yapıldı. Hastalar iki gruba ayrılarak bir gruba günlük sıcak paket, diğer gruba ise kaplıca tedavisi uygulandı. Tüm hastalara egzersiz programı ve koruyucu önlemler anlatıldı. Hastalar başlangıç ve tedavi bitiminde klinik ve biyokimyasal parametreler için değerlendirildi. Hastaların ağrı ve fonksiyonel durumu VAS, WOMAC ve 6 dakika yürüme testi ile değerlendirildi. Tüm hastaların serum leptin, adiponektin ve COMP düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Gruplar arasında değişkenler açısından istatistiksel fark yoktu. Başlangıç ölçümleri olarak leptin ve COMP düzeyleri ile HDL ve adipokin düzeyleri arasında pozitif fakat zayıf doğrusal ilişki saptandı. VKİ ile COMP düzeyleri arasında ise orta düzeyde doğrusal ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Osteoarthritis is the most common type of arthritis and the major cause of chronic musculoskeletal pain and mobility disability in elderly. Balneotherapy is one ot the most commonly used non-pharmacological approaches for knee osteoarthritis. The aim of this study was to determine the effect of balneotherapy in patients with knee osteoarthritis functionally and also on serum leptin, adiponectin and COMP levels which probably influenced by this modalities. Material-Methods: The prospective trial was conducted in physical medicine and rehabilitation clinics in our university. Seventy patients between the age of 35-75 who were diagnosed as osteoarthritis according to ACR criteria were enrolled into this study. OA grading was performed by using the Kellgren-Lawrence criteria. Patients fullfiling the inclusion criteria were recieve either daily hot pack or balneotherapy as indicated. Patients were assessed at the beginning and at the end of the study for clinical and biochemical parameters. All patients were thought home exercises programme and preventive measures. The main outcome of the patients for pain and function were evaluated by VAS; WOMAC and 6 minute walk test. Serum levels of leptin, adiponectin and COMP were measured. Results : There were no statistically significant differences in the tested variables between the groups. There was a positive weak linear relation between leptin and COMP levels; HDL and adipokin levels before the therapy. There was also a positive moderate linear relation between BMI and COMP levels.