Baş ağrılılarda aerobik dayanıklılık egzersizlerinin yararlılığı
Benefits of aerobic endurance exercise on patients with headache
  1. Tez No: 389752
  2. Yazar: AHMET GÖNENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENŞURE AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmanın amacı; baş ağrılılarda aerobik dayanıklılık egzersizlerinin yararlılığı etkilerinin incelenmesidir. Araştırma grubu Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenimlerine devam eden, tekrarlayan baş ağrısı olduğunu belirtmiş, yaş ortalaması 20,39±1,56 yıl ve vücut ağırlığı ortalaması 58,90±5,92 kg olan 64 bayan öğrenciden oluşmuştur. Bu öğrencilere haftada üç gün ve günde bir saat süreli dayanıklılık antrenman programı uygulanmıştır. Program öncesi ve sonrası Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından baş ağrısı skalası değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen program öncesi ve sonrası değerlendirmelerde elde edilen verilerin istatistiksel hesaplanmasında; nonparametrik verilerin tanımlamasında frekans analizi, parametrik verilerin tanımlanmasında ise ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Fark analizlerinden önce, parametrik verilerin normallik dağılımı için Kolmogorov Smirnov testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the effects of aerobic endurance trainings over participants who have headaches. The research group is consisted by 64 female students who resume their education in Kocaeli University School of Physical Education and Sports,report their recurrent headaches, average age of 20,39±1,56 years old and average weight of 58,90±5,92 kg.The aerobic endurance training programme that is 1 hour and 3 times in a week is followed to these students.The headache scale assessment is done by Kocaeli University Faculty of Medicine,Department of Neurology before and after training programme.Frequency analysis to define nonparametric datas,mean and standart deviation values to define parametric datas are used to calculate the datas by statistically which is obtained before and after training programme .Before the variation analysis', Kolmogorov-Smirnov test is made for normality range of parametric datas.