İnmeli hastalarda omuz ve skapula çevresi kaslara kinezyolojik bant uygulamasının üst ekstremite fonsiyonları ve yürüme üzerine olan etkisi
The effects of shoulder and scapula muscles kinesio taping on upper extremity functions and gait in patients with stroke
  1. Tez No: 389753
  2. Yazar: OĞUZHAN BAHADIR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnme sonrası gelişen paralizi, kas tonus değişiklikleri, denge ve motor kontrol kayıpları fiziksel yetersizliğin başlıca nedenleridir. İnmeli hastalarda üst ekstremitenin fonksiyonel bozukluğu yürümeyi olumsuz etkileyen faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Randomize kontrollü bu çalışmada, inmeli hastaların omuz ve skapula çevresi kaslarına fasilitasyon tekniği ile kinezyolojik bantlama uygulamasının üst ekstremite fonksiyonları ve yürüme üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stroke patients often present with a combination of muscle weakness or muscle imbalance, decreased postural control, muscle spasticity, poor voluntary control and body malalignment. The ability of the patient with stroke to functionally use the affected arm and walk normaly may be diminished due to all of the above problems. The purpose of this randomized controlled study is to investigate the effects of shoulder and scapula muscles Kinesio taping by stimulation method on upper extremity functions and gait in stroke patients.