Venöz kan akımı kısıtlaması ile uygulanan ağırlık antrenmanının kas hipertrofisi ve kuvvetine etkisinin araştırılması
Applied with venous blood flow restriction of weight training session investigation of the effect on muscle hypertrophy and strength
- Tez No: 389764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ağırlık antrenmanı yöntemlerinde 1 maksimal tekrarın (1 M.T.) % 20-50?si şiddetinde çalışıldığında kas hipertrofi ve kuvvet gelişimine etkisi çok düşüktür. Fakat bazı araştırmalar 1 M.T.?ın % 20-50?si şiddetinde kan akımı kısıtlaması (Kaatsu) ile çalışıldığı zaman kas hipertrofisinde bir artış olduğunu bildirir. Bu çalışmanın amacı, Kaatsu ile düşük şiddette (1MT?ın % 50) ve buna bağlı çok tekrarlar ekleyerek oluşturduğumuz yöntem doğrultusunda ağırlık antrenmanı yaparak, kas hipertrofisi ve kuvvetinde, geleneksel kuvvet antrenmanı (G.K.A.) şiddettinde (1 MT?ın % 80) yapılan ağırlık egzersizinin bisebs kaslarında ne oranda hipertrofi ve kuvvet oluşturabileceğini araştırmaktır. Araştırma gurubu 18-22 yaş aralığında sağlık kontrolleri yapılmış olan 10?u deney ve 10?i kontrol olmak üzere 20 aktif erkek gönüllüden oluşturuldu. Sekiz haftalık antrenman öncesi ve sonrası, Bisebs enine kesiti, ön kol bükme 1 M.T.?ları alındı ve ön kol bükme Tepe Torque ölçümleri yapılmıştır. Deneklerin bir koluna sınırlı kan akımı kısıtlamasıyla düşük şiddette (1 M.T.?ın %50) Kaatsu ağırlık antrenmanı diğer kollarına yüksek şiddetle (1 M.T.?ın % 80), Geleneksel Kuvvet Antrenmanı (G.K.A) yaptırıldı. Değişkeler analiz edildiğinde yukarda sunulan değişkenler açısından, antrenman öncesi fark olmadığı (p>0,05), tespit edilmiştir. Antrenman sonrasında Kaatsu (1 M.T.?ın %50) ve G.K.A.?ı (1 M.T.?ın % 80), antrenmanları sonuçları aarasında anlamlı fark olmadığı (p>0,05)tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muscle hypertrophy occurs in response to strength training. The effects of classic strength training (CST) using %20-50 of 1 maximum repetition (1RM) on muscle hypertrophy are limited. Several studies stated that Kaatsu type of strength training using %20-50 of 1RM can increase muscle hypertrophy and strength efficiently. The aim of this study was to investigate the effects of Kaatsu training protocol on hypertrophy an strength of biceps muscle comparing it with CST (%80 of 1RM) in 8 weeks. Ten subjects ages 18-22 yr were assigned as experimental and ten subjects ages 18-22 yr as control (CON) groups. The experimental (EX) group performed Kaatsu biceps exercises (%50 of 1RM), three times per week for 8 weeks while wearing a pneumatic cuff to restrict blood flow on randomly selected one arm and performed CST using %80 1RM on the the other during same session. The control group did not exercise. Biceps curl 1RM, Biceps Curl isokinetic torque (60&240 deg/sec) biceps cross sectional area were assessed. Pre-test statistical analysis showed no significant differences (p>0.05) between EX and CON groups. Post-test statistical analysis showed no significant differences (p>0.05) between Kaatsu and CST training protocols. Both Kaatsu and CST training results showed significant difference (p>0.05) to CON group. In conclusion low intensity (%50 of 1RM) Kaatsu training proven to be effective to increase muscle hypertrophy and strength similar to high intensity CST (%80 of 1RM) training.