Kısa gerilimli döngü çalışmalarının şut isabeti performansına etkisinin incelenmesi
Determine the effect of stretch shortening cycle trainings on the shot hit performance
- Tez No: 389767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18-20 yaş grubu erkek futbolculara uygulanan kısa gerilimli döngü çalışmalarının şut isabeti performansına etkisini tespit etmektir. Çalışmaya yaşları 18-20 arasında 16 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. 16 erkek futbolcu rastgele yöntem ile iki gruba ayrılarak deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. 8 kişiden oluşan deney grubu yaş ortalaması 18,87±0,83 yıl, boy ortalamaları 168,87±7,80 cm, vücut ağırlıklarının ortalamaları 64,97±7,26 kg ve spor yaşı ortalamaları 2,75±0,70 yıl, kontrol grubu sporcularının yaş ortalamaları 19±0,75 yıl, boy ortalamaları 172,87±8,49 cm, vücut ağırlıklarının ortalamaları 68,12±7,17 kg ve spor yaşı ortalamaları 2,87±0,80 yıl olarak tespit edilmiştir. Deney grubu ve kontrol grubu sporcularına 8 haftalık çalışma öncesinde Dewitt-Dugan panoya şut isabet testi uygulanarak ön test değerleri kayıt edilmiştir. Ön test ve son test değerleri için sporculardan ikişer ölçüm alınmış, en iyi olan veri değerlendirmede yer almıştır. Deney grubu haftada 3 gün ve 90 dakikadan oluşan çalışmalarda kısa gerilimli döngü çalışmaları ile teknik-taktik antrenmanlar yaparken kontrol grubu haftada 3 gün ve 90 dakikadan oluşan çalışmalarda sadece teknik-taktik antrenmanlar yapmışlardır. Deney grubu ve kontrol grubu sporcuları 8 haftalık antrenman programı sonunda tekrar teste tabi tutularak son test değerleri alınmıştır. Grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon Signed Ranks testi, gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U testi kullanılarak yapılmış ve veriler elde edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık derecesi (p0,05). Sonuç olarak, 8 haftalık teknik-taktik futbol antrenmanları öncesinde kısa gerilimli döngü çalışmalarının, sporcuların şut isabet performansını olumlu etkilediği, fakat sadece teknik-taktik antrenman yapan sporcularla karşılaştırıldığında fark oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this subject is to determine the effect of stretch shortening cycle trainings on the shot hit performance applied to male football players between 18 and 20 years old. 16 male football players have participated in this research as test subjects. The athletes that participated were seperated into two groups to form a control group and experimental group. The averages of the experiment group findings were 18,87±0,83 age year, 168,87±7,80 cm height size, 64,97±7,26 kg body weight and age of sport 2,75±0,70 year. The averages of the control group findings were 19±0,75 age year, 172,87±8,49 cm heigth size, 68,12±7,17 kg body weight and age of sport 2,87±0,80 year. Before the 8 week per-training first test measurrements are recorded of the test called Dewitt-Dugan shot hit test. While the control group received tecnical trainings and stretch shortening cycle trainings for 8 weeks. The same technical trainings were made by the experimental group but experimental group's tecnical trainings were shorter. After 8 weeks of both groups trainings. They have tested again and the measurements were recorded. The data found before and after the training of the control and experimental groups are saved and transferred to a statistic programme. The statistical analysis inside the groups are made by Wilcoxon Signed Ranks for the first and last measurements Mann Whitney U tests are used for the first and last measurements between the groups.