Kronik ve akut olarak sigara dumanına maruz bırakılan farelerde lokomotor aktivite ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
Investigation of acute and chronic exposure to cigarette smoke on locomotor activity and anxiety
  1. Tez No: 389768
  2. Yazar: EMRE DİLBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DEMİRCİ, DOÇ. DR. FÜRÜZAN YILDIZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sigaranın fareler üzerinde akut ve kronik olarak lokomotor aktivite ve anksiyete üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ağırlıkları 25-35gr arasında değişen 70 tane Balb-c cinsi fareler kullanılmıştır. Farelerin 40'ı kronik maruziyet, 15 tanesi akut maruziyet ve 15 tanesi de kontrol grubunu oluşturmuştur. Kronik maruziyeti oluşturmak için 5 hafta boyunca günde 10 sigara dumanına maruz bırakılan farelere performansın ölçümü için lokomotor aktivite testi ve anksiyete düzeyinin ölçümü için de (+) Labirent testi uygulandı. Akut maruziyet içinse deney düzeneğinde 10 tane sigara içirilerek kronik maruziyet sonrasında uygulanan test protokolleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate acute and chronic exposure to cigarette smoke on locomotor activity and anxiety. 70 Balb-c mice which have 25-35gr weight were used in this study. 40 of the mice are in chronic exposure group, 15 of the mice are in acute exposure group and 15 of the mice are in the control group. During 5 weeks, mice are exposured to 10 smoke everyday for chronic exposure and to determine locomotor activity and anxiety level of the mice exposured to cigarette smoke, locomotor activity and plus maze test was performed. Same test protocol were performed after 10 smokes to determine acute exposure.