Beyaz yakalı çalışanların sahip oldukları denetim odağı ile algıladıkları stres ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between perceived stress, job satisfaction, external or internal locus of control in among white-collar workers
  1. Tez No: 389786
  2. Yazar: IŞIK PEKGİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı“Beyaz yakalı çalışanların sahip oldukları denetim odakları ile algıladıkları stres ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir.”Araştırmada ayrıca, katılımcıların görüşleri yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve meslek grupları değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi özel sektörde görev alan 150 beyaz yakalı çalışandan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan İş Stresi Ölçeği”,“Denetim Odağı Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA), İlişkisiz T Testi analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, denetim odağı ile algıladıkları stres arasında düşük düzeyde negatif ilişki bulunmuştur. Denetim odakları ile iş doyum ve iç doyum puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, denetim odağı ile dış doyum arasında ilişki bulunamamıştır. İç denetimli beyaz yakalı çalışanların iş doyum düzeyi artmakta ve algıladıkları stres düzeyi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived stress, job satisfaction, external or internal locus of control in among white-collar workers. Participants are also compared by their opinion, age, gender, marital status, educational level and their occupation. The sample consists of 150 white-collar workers who work at private sectors. Demographic information form, Personality Scale, Perceived Stress Scale, Locus of Control Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used in data collection. Pearson correlation test, one way ANOVA and independent“t”test analyses were used in the analysis of the data. Findings of the study suggest a negative relationship between perceived stress and locus of control. Also, results suggest a negative relationship between perceived stress and job satisfaction. Therefore, as the level of job satisfaction increases, the decreased level of perceived stress feeling for internal locus of control White-collar workers.