Genç yetişkinlerin kişilik özelliklerine göre psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları
Young adults' attitudes toward psychological help seeking to their personality traits
- Tez No: 389807
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerin kişilik özellikleri ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarını bazı demografik değişkenler açısından incelenmektedir. Araştırma, 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 428 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği Kısa Formu ve Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği puan ortalamaları ile yaş, aylık harcama düzeyleri, kardeş sayısı ve konaklama şekli arasında bir ilişki bulunmamıştır. Kız öğrencilerin psikolojik yardım almaya ilişkin tutum düzeyi erkek öğrencilerden daha yüksektir. Daha önce psikolojik yardım alan ve aile/çevresinde psikolojik yardım almış tanıdığı olan öğrencilerin psikolojik yardım almaya ilişkin tutum düzeyi, hiç psikolojik yardım almayan ve aile/çevresinde psikolojik yardım almış tanıdığı olmayan öğrencilerden daha yüksektir. Kişilik özelliklerinden Dışa Dönüklük, Deneyime Açıklık ve Yumuşak Başlılık alt boyutları psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ile olumlu ilişkiye sahipken, Duygusal Dengesizlik (Nevrotiklik) ve Sorumluluk alt boyutları ile psikolojik yardım almaya ilişkin tutum arasında ilişki görülmemiştir. Ayrıca kişilik özelliklerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumu yordayıcılığına bakmak için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, Deneyime Açıklık alt boyutunun psikolojik yardım almaya ilişkin tutumun önemli yordayıcılarından biri olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the attitudes of young adults toward counseling and their personality traits in terms of some demographic variables. It was conducted on 428 students from Maltepe University, Department of Education in 2013-2014 academic year in Istanbul, Turkey. Adjective Based Personality Scale, Attitudes Toward Psychological Help-Seeking Scale and Personal Information Form were used to measure these variables. There is no correlation between the scores of Attitudes Toward Psychological Help-Seeking Scale and demographic characteristics that are age, monthly expenses, number of siblings and type of accommodation according to this study results. Female students have higher scores than male students in Attitudes Toward Psychological Help-Seeking Scale. Also, students who have seek help before and/or some family member/friend that have seek help before have higher scores than the others in this scale. Extraversion, openness and agreeableness which are sub-dimensions of personality traits have positive correlation with attitudes toward psychological help-seeking, however there is no relationship between neuroticism and conscientiousness. Furthermore, multiple regression analyses are used to evaluate how personality traits predicted attitude toward psychological help-seeking. Lastly, results show that openness to new experiences is one of the most important predictors for seeking help.