Türkiye'de CO2 salınımları ve ekonomik büyüme ilişkisi
Relationship between CO2 emissions and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 389831
  2. Yazar: KUMRU TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada; sera gazı emisyonları, düşük karbon ekonomisi ve karbon piyasaları kavramları incelendikten sonra, Türkiye'de 1992-2010 yılları arasında CO2 emisyonları, enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ARDL Sınır Testi yaklaşımıyla araştırılmıştır. Elde edilen ampirik sonuçlarda; hem uzun dönemde hem de kısa dönemde enerji tüketimindeki artışın CO2 emisyonlarını artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışmada sınır komşusu ülkeler (Bulgaristan, Yunanistan, Suriye, İran, Irak, Ermenistan ve Gürcistan) de analize dâhil edilerek söz konusu ülkelerin CO2 emisyonlarında kümelenme olup olmadığı mekânsal otokorelasyon yardımıyla incelenmiştir. Mekânsal analiz sonucunda, incelenen dönemde genel olarak Yunanistan ve Bulgaristan'da mekânsal kümelenme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, first greenhouse gas emissions, the low carbon economy and carbon market were be investigated. And the relationship between CO2 emissions, energy consumption and economic growth were studied for Turkey using 1992-2010 data through ARDL Bounds Test Approach. The results of the analysis showed that increase in energy consumption positive effects on CO2 emissions both short term and long term. In addition in the study bordering countries (Bulgaria, Greece, Syria, Iran, Iraq, Armenia and Georgia) were included in analysis. CO2 emissions in these countries that have been studied with the help of spatial autocorrelation. As a result of spatial analysis, in this period spatial clustering were observed in Bulgaria and Greece.