BRICS-T ülkelerinde küreselleşme, yolsuzluk ve CO2 salınımı ilişkisi
The relationship between globalization, corruption and CO2 emissions in BRICS-T countries
  1. Tez No: 774006
  2. Yazar: TUĞÇE KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ HOPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekonomik faaliyetlerin çevre üzerindeki etkilerinin günümüzde artık gözle görülebilir bir şekilde insan hayatına olumsuz yansıdığı görülebilmektedir. Dünya artık üzerinde yaşayan insanların ekonomik faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan yükü taşıyamamakta, gelecek nesillerin kaliteli bir yaşam sürme şansı giderek azalmaktadır. Ekonomik faaliyetin en zararlı yan ürünlerinden biri de üretim ve tüketim faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan karbon dioksittir(CO 2 ). Her üretim ve tüketim faaliyeti sonuç olarak belirli bir miktarda CO 2 'nin salınımını içermektedir. CO 2 gibi gazların salınımı günümüzde yaşadığımız küresel ısınma gibi geniş çaplı ve yaşamı bitirebilecek düzeyde tehlike arz eden çevresel sorunların ana nedenlerinden biridir. 1980'li yıllardan bu yana giderek hızlanan ekonomik liberalleşme ve serbest dış ticaret politikalarının yanı sıra, üretim ve ulaştırma teknolojilerindeki yeniliklerle birlikte kendini gösteren küreselleşme olgusu sadece sermayenin ve insanların değil, mal ve hizmetlerin sınırlar arasında hareketliliğini artırmıştır. Artan dış ticaret, görece artan küresel gelirle birlikte tüm dünyada tüketimi artırmış ve bu da daha fazla talep, daha fazla üretim ve daha fazla ticarete neden olmuştur. Sonuç olarak, CO 2 salınımı küresel olarak artmıştır. Diğer yandan, dış ticaretin getirdiği faydalardan yararlanmak isteyen gelişmekte olan ülkelerde bireylerin ve şirketlerin çevre ile ilgili düzenlemelere aykırı ekonomik faaliyetleri de hem çevreye hem de genel olarak ekonominin zararına olan sonuçlar doğurabilmektedir. Bu çalışmada BRICS-T olarak adlandırılan ve Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye'den oluşan yükselen ekonomiler grubu için 2002-2018 döneminde küreselleşme, yolsuzluk ve CO 2 salınımları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın deneysel sonuçları küreselleşmeden ziyade ticari açıklığın CO 2 salınımlarının önemli bir nedeni olabileceğine işaret etmektedir. Yolsuzluk ise Hindistan, Çin ve Güney Afrika'da dolaylı yoldan salınımlar üzerinde etkili olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been very clear recently that the effects of economic activity on the environment are now visibly reflected in human life negatively. The world can no longer bear the burden of the economic activities of the people and the chance of future generations to have a decent life is gradually decreasing. One of the most harmful by-products of economic activity is carbon dioxide (CO 2 ), which is produced as a result of production and consumption activities. Every production and consumption activity ultimately involves the release of a certain amount of CO 2 . The emission of gases such as CO 2 is one of the main causes of environmental problems that we are experiencing today, such as global warming, which is a global problem and threatening at a level that can end life on earth. The phenomenon of globalization, which manifests itself with the innovations in production and transportation technologies, as well as the economic liberalization and free foreign trade policies that have been accelerating since the 1980s, have increased the mobility of not only capital and people, but also goods and services across borders. Increasing foreign trade, along with relatively increasing global income, has increased consumption all over the world, which has led to more demand, more production and more trade. As a result, CO 2 emissions have been increasing globally. On the other hand, in developing countries where the objective is to capitalize on the benefits of foreign trade, the economic activities of individuals and companies against environmental regulations may cause harmful consequences for both the environment and the economy in general. In this study, the relations between globalization, corruption and CO 2 emissions in the period 2002-2018 for the group of emerging economies called BRICS-T, consisting of Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey were examined. The empirical results of the study indicate that trade openness rather than globalization may be an important cause of CO 2 emissions. Corruption, on the other hand, can have an indirect impact on emissions in India, China and South Africa.