Dış merkezde renal transplantasyon yapılmış olan hastalarda posttransplant takip sonuçlarımız
Our posttransplant results at the renal transplant patients in the center of foreign
- Tez No: 389901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BEĞENİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Halihazırda aktif transplantasyon (Tx) yapılmayan bir merkez olan hastanemizde; böbrek yetmezliği sonrası renal Tx yapılmış ve takipleri tarafımızca yapılan hastaların klinik ve demografik verilerinin incelenmesi ve hastaların klinik ve labaratuar parametrelerinin takibindeki başarıyı (greft ve hasta sağ kalımı üzerindeki etkisini) değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2010-2014 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Polikliniği'ne başvuran 167 renal Tx'li hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 51'i kadın, 116'sı erkekti. Renal Tx sonrası takip süresi 51,5±46,9 (3-268) ay idi. Hastaların 43'ünde (%26) renal Tx preemptif olarak yapılmıştı. Hastaların 39'una yurt dışında, 128'ine de yurt içinde renal Tx yapılmıştı. Preemptif olan ve olmayan gruplardaki ortalama sevk sıklığı sırasıyla yıllık 1,5±1,9 ve 1,02±1,7 idi. Hastaların kliniğimizdeki takiplerinde preemptif grupta ortalama serum kreatinin değerleri 1,4±0,7 mg/dl, preemptif olmayan grupta ise 1,3±0,5 mg/dl idi. Hastaların kullandıkları immünsüpresif tedaviler yurtiçi ve yurtdışında nakil yapılan hastalarda benzerdi (sırasıyla %92,3 ve %89,8). Sonuç: Araştırmamız sonucunda kliniğimizde takip edilen böbrek nakilli hastaların 1. ve 5. yıl hasta (sırasıyla %100 ve %100) ve greft sağ kalım (sırasıyla %100 ve %97) oranları Türkiye ve Türkiye dışındaki verilerle benzer bulundu. Sonuç olarak primer Tx merkezlerine benzer takip sonuçları olan kliniğimizin Tx yapabilen bir merkez olması durumunda; hastaların transplantasyon sonrası takiplerinde problem olmayacağı gibi hastanemizin primer Tx yapabilen bir merkez olmasının ülkemiz sağlık kalitesine ve bütçesine olumlu katkısının olacağı da aşikardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Currently nonactive kidney transplant center in our hospital; renal failure after kidney transplantation and follow-up made by us to investigate the clinical and demographic data of the patients and the patients clinical and laboratory parameters (the effect on graft and patient survival) we evaluate the success of the follow-up . Material and Method:In our study the medical records of patients with renal transplant, who referred to the internal medicine and nephrology policlinic at Dursun Odabaş Education and Research Hospital at the Faculty of Medicine in Yuzuncu Yil University between 2010-2014 were retrospectively analyzed. Findings: 51 patients were female and 116 were male. Follow-up period after transplantation was 46.9 ± 51.5 (3-268) months. 43 patients (26%) were made as preemptive kidney transplantation. 39 patients had kidney transplants were performed abroad and 128 patients with kidney transplants were performed in Turkey. Preemptive patients referred in average annual incidence of 1.5 ± 1.9, while in the non-preemptive group this ratio was 1.02 ± 1.7. The values of mean serum creatinine in the preemptive group was 1.4 ± 0.7 mg / dL and non-preemptive group was 1.3 ± 0.5 mg / dL. Of the immunosuppressive treatments used by domestic and foreign patients were similar in patients undergoing transplantation (92.3% and 89.8%, respectively). Results :Our results in our clinic, followed by renal transplant patients 1 and 5 year patient survival (respectively 100% and 100%) and graft survival (100% and 97%, respectively) rates were similar to the data in and outside Turkey. As a result of our clinic follow-up results which are similar to primary transplant center, if there is a center capable of kidney transplantation ; it will not be a problem in the post-transplant follow-up of patients in our hospital, our country is a center that can be of primary transplantation is obvious positive contribution to the health and quality of budget.