Miyeloproliferatif neoplazilerde bazı elementlerin serum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum levels of some elements in patients with myeloproliferative neoplasms
  1. Tez No: 389902
  2. Yazar: FATİH YETİŞGİN
  3. Danışmanlar: UZMAN RAMAZAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Eser elementler ve bazı ağır metaller çeşitli biyokimyasal ve fizyolojik fonksiyonlar için gerekli olan esansiyel besinlerdir ve bunların bazıları insan sağlığı için toksik olabilmektedir. Bu elementlerin bazılarının eksiklik veya fazlalığı hematolojik malignite riski ile ilişkili olabilmektedir. Biz bu çalışmamızda, polisitemia vera (PV), esansiyel trombositemi (ET) , primer miyelofibrozis (PMF) ve kronik miyelod lösemi (KML) 'den oluşan miyeloproliferatif neoplazili hastalar ile sağlıklı bireylerde bazı elementlerin ( Çinko (Zn), bakır (Cu), mangan (Mn), nikel (Ni), kurşun (Pb), demir (Fe), kadmiyum (Cd) ve kobalt (Co)), serum konsantrasyonlarını karşılaştırmayı amaçladık. METOT: Çalışmaya yeni tanı miyeloproliferatif neoplazili hastalar ve kontrol grubuna da sağlıklı bireyler alındı. Hastaların ve kontrol grubunun sosyoekonomik durumu ve yeme alışkanlıkları karşılaştırıldığında benzerdi. Kontrol grubunda ve hasta grubunda serum element düzeyleri tedavi öncesi atomik absorpsiyon spektrofotometri yöntemiyle ölçüldü. Hasta ve kontrol grubunun seçiminde, yakın zamanda kan transfüzyonu öyküsü, mineral suplementleri ve herhangi bir ilaç alım öyküsünün olmaması idi. Çalışma için etik kabul kararı lokal etik kuruldan alındı. BULGULAR: Myeloroliferatif neoplazi grubu 60 (ET:15,PMF:5,KML:20,PV:20), kontrol grubu ise 20 kişiden oluşuyordu. Her iki grubun yaş ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0.833).Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, miyeloproliferatif neoplazi hastalarında, serum Zn ve Fe konsantrasyonu anlamlı olarak daha düşük saptandı (sırasıyla; P = 0.001,p=0.001 ).Serum Cu, Pb, Cd, Co, Ni ve Mn konsantrasyonları ise anlamlı olarak daha yüksek saptandı (sırasıyla, P=0.001, P=0.001, P=0.001, P=0.001, P=0.001, P=0,027). Kontrol grubu ile miyeloproliferatif neoplazi alt grupları ayrıca karşılaştırıldı. Mn serum seviyesi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, PMF'de düşük (p%5). Cd ve Ni düzeyleri PMF, ET, KML ve PV'de anlamlı olarak yüksek saptandı (Cd için sırasıyla; p0,005 ). Pb serum seviyesi ET, KML ve PV'de yüksek bulundu (sırasıyla; p=0.001, p=0.001, p=0.001) ve PMF ile kontrol grubu arasında farklılık saptanmadı(p>%5). Fe ve Zn serum seviyeleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında PMF, ET, KML ve PV'de düşük saptandı (Fe için sırasıyla; p=0.001, p%5). SONUÇ: Biz bu çalışmamızda miyeloproliferatif neoplazili hasta grubunda Zn ve Fe düzeylerini düşük ve Cu, Pb, Cd, Co, Ni ve Mn düzeylerini ise artmış olarak tespit ettik. Bu elementlerin miyeloprolifertif neoplazilerin patogenezindeki rolünün açığa çıkarılması için ilave çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIMS: Trace elements and some heavy metals are essential nutrients that are required for various biochemical and physiological functions and some of these elements can be toxic to human health. Deficiency or excess of certain elements may be associated with risk of hemotolgical malignancies. In this study, we aimed to compare serum concentrations of some elements [zinc (Zn), copper (Cu), manganese (Mn), nickel (Ni), lead (Pb), iron (Fe), cadmium (Cd) and cobalt (Co)] in myeloproliferative neoplasia patients [ polycythemia vera (PV), essential thrombocythemia (ET) , primary myelofibrosis (PMF) and chronic miyelod leukemia (CML)] with those of healthy subjects. METHODS: The study group consisted of newly diagnosed myeloproliferative neoplasia patients and the controls were matched for socioeconomic stauts and eating habits. The elements levels in the patient group were measured before treatment with an atomic absorption spectrophotometer. The selection criteria for the patients and controls were the lack of recent blood transfusion history and taking any medication with mineral supplement.Ethical decision of the study was adopted from the local ethics committee. RESULTS: 20 polycythemia vera (PV), 15 essential thrombocythemia (ET) , 5 primary myelofibrosis (PMF) and 20 chronic miyelod leukemia (CML ) patients ( 60 myeloproliferative neoplasia patients; totally) were included in this study. The number of healty controls were 20.There was no statistically significant difference between the mean age of the two groups (p=0.833 ).Serum Zn and Fe concentrations in patients with miyeloproliferative neoplasia were significantly lower when compared with the control group (p=0.001,p=0.001). Serum Cu, Pb, Cd, Co, Ni and Mn concentrations were significantly higher (P = 0.001, P = 0.001, P = 0.001, P = 0.001, P = 0.001, P = 0.027; respectively). Myeloproliferative neoplasia subgroups also were compared with the control group. Serum concentrations of Mn were lower in PMF (p %5). Serum levels of Cd and Ni were significantly higher with PMF, ET, CML and PMF than in control (for Cd; p0,005 ).Serum levels of Fe and Zn were significantly higher in PMF, ET, CML and PV than in control group (for Fe: p=0.001, p%5). CONCLUSION: In this study, we found levels of Zn and Fe to be lowered and of Cu, Pb, cd, co, ni and mn to be elevated in patients with leukemia. Further studies are needed to clarify the role of these elements in pathogenesis of miyeloprolpiferative neoplasms.