Mekan örgütlenmesi ve mobilya seçiminde kültür grupları ve kültür bileşenlerinin etkileşimi: Konut yaşama mekanları
Interaction of culture componenets and cultural groups in spatial organizations choosing furniture: House living rooms
- Tez No: 389943
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Konut, kullanıcısının ve içinde bulunduğu toplumun inançlarını, geleneklerini, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısını yansıtmaktadır. Ayrıca, toplumun kültürel değişimlerinden en fazla etkilenen öğelerin başında gelmektedir. Çünkü konut tasarımı ve donatımıyla hizmet ettiği kültürün ve etnik grubun özelliklerini, yaşam şeklini, davranışlarını, çevresel tercihlerini, imgelerini, zaman ve mekan algılarını karşısındakilere yansıtırken, aynı zamanda kullanıcısının algıları, eğilimleri, kişilik özellikleri hakkında da bilgi vermektedir. Konutun önemli bir parçası olan mobilyaların kültürel etkilerle seçildiği ve konut içinde konumlandığı düşünülmektedir. Bu amaçla, mekan örgütlenmesinde ve mobilya seçiminde kültür ve bileşenlerinin etkisini incelemeye yönelik bir çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında, konutun dışa açılan penceresi olan yaşama mekanları ve burada bulunan mobilyalar incelenmiştir. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kültür ve bileşenleri tanımlanarak mekana etkileri hakkında literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, literatür çalışmasından hareketle kültür ve bileşenlerini belirlemeye yönelik anket soruları hazırlanmış, ayrıca iki farklı kültür grubuna ait olduğu düşünülen konutlar tespit edilerek örneklem alanı oluşturulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümde elde edilen bulgular değerlendirilerek, örneklem grubu içindeki konutların farklı kültür gruplarına ait olduğu ve farklı mobilyalar tercih ettikleri belirlenmiştir. Sonuç bölümünde, kültür ve bileşenlerinin konut yaşama mekanlarındaki mekan örgütlenmesine ve mobilyaların seçimine etkileri değerlendirilerek yapılan anket sonuçları yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
House represents the beliefs, the customs, the socio-economic and socio-cultural structure of its resident and the society where the resident lives. In addition, it is one of the most important elements affected by the cultural shifts of the society. Because house represents the characteristics, the life style, the behaviors, the environmental preferences, the images, the time and place perceptions of the culture and the ethnic group that it serves, to the others with its design and equipment. Also it informs about the perceptions, the tendencies, the personal characteristics of its resident. It is concerned that furniture, an important element of house, are chosen with cultural influences and they are situated in house. A study for analyzing the influences of culture and its components in spatial organization and choosing furniture has been made for this purpose. In the study scope, living rooms and furniture in living rooms, that represent the house, have been analyzed. The study consists of 5 chapters: In the first chapter, culture and its components have been described and literature information about their influences to the places has been given. In the second chapter, the poll questions for determining culture and its components have been prepared within the literature study and also the houses concerned to belong to two different cultural groups, have been determined and the sample scope has been created. In the third and fourth sections, the obtained findings have been evaluated and it has been determined that the houses in the sample group belong to different cultural groups and different furniture have been preferred in the houses. In the final chapter, the influences of culture and its components to spatial organization and choosing furniture for house living rooms have been evaluated, the poll results have been commented, and the suggestions have been made.