Ağırlıklı yönsel kümeleme algoritmaları kullanılarak renkli görüntülerin renk özü tabanlı bölütlenmesi
Hue-based segmentation of color images using weighted directional clustering algorithms
- Tez No: 389942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KESEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, renkli görüntüleri çözümlemek için ön işlem adımlarından birisi olan görüntü bölütleme işlemi üzerinde durulmuştur. Bu işlem için RGB uzayında gerçekleştirilecek bir kümeleme işleminin küçük bir görüntüde bile inanılmaz hesaplama zamanlarına ulaştığı görülmüştür. Diğer bir yaklaşım ise histogram tabanlı bir yaklaşım olmuştur. Ancak histogram tabanlı yaklaşımlarda tek kanallı veya gri-ölçekteki görüntülere uygulanabilmektedir. Dolayısıyla renkli bir görüntüde bölütleme yapmak için renk özü tabanlı bir yaklaşım düşünülmüştür. Ancak renk özü açısal tabanlı bir değişim gösterdiğinden sayı doğrusu tabanlı işlemlerin kullanımı mümkün olmamıştır. Problemi çözmek için yönsel tabanlı kümeleme algoritmalarına başvurulmuştur. Yönsel tabanlı algoritmaların görüntü bölütleme işlemi üzerindeki başarımı ölçülerek karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to analyze the color images, one of the pre-processing steps are focused on the image segmentation process. For this procedure, a clustering process to be performed in RGB space, a small image is seen that even reached the incredible computing time. Another approach has been a histogram based approach. However, in histogram approach can be applied in single-channel or gray-scale images. Thus, in a color image, color-based segmentation is considered an approach to extract. However, since the hue angle based showed a change, it was not possible to use the number line based operations. To solve the problem, directional-based clustering algorithms have been applied. Directional based algorithms, measuring performance on the image segmentation process are compared.