Jinekolojik kanserli kadınlarda algılanan sosyal destek düzeylerinin kemoterapi semptomlarına etkisi
Determination of effects of perceived social support level on the chemotherapy symptoms for the women with gynecologic cancer
- Tez No: 389967
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Jinekolojik kanserli kadınlarda algılanan sosyal destek düzeylerinin kemoterapi semptomlarına etkisinin belirlenmesi Araştırma, jinekolojik kanserli kadınlarda algılanan sosyal destek düzeylerinin kemoterapi semptomlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji ve Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ayaktan kemoterapi merkezine, 2010 yılında başvuran hastalar alınmıştır. Araştırmanın kriterlerini (bölüm 1.3) sağlayan 148 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler KSDÖ, ÇBASDÖ ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Shapiro-Wilk testi, sayı, yüzde, ortanca, IQR ortalama, standart sapma, Mann-Whitney testi, Kruskal-Wallis non-parametrik varyans analizi, students' t testi, ki-kare testi ve korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Hastalarımızın ÇBASDÖ puan ortancası 49.0 olarak hesaplanmışır. Hastanın yaşının, medeni durumunun, birlikte yaşadığı bireylerin ve bölgelerin ve yan etkiler hakkında önlem alma durumunun sosyal desteği etkilediği bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Determination of Effects of Perceived Social Support Level on the Chemotherapy Symptoms For the Women with Gynecologic Cancer This research has been done in order to identify the effects of social support level that is perceived by the women having gynecologic cancer,on the chemotherapy symptoms. Patients who applied to the out-patient chemotherapy centre of Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi and Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi in 2010 participated. 148 patients who satisfy the criteria(Section 1.3) constitutes the samples of the research. Data were collected using the survey form developed by the researcher, chemotherapy symptom assessment scale and multidimensional scale of perceived social support Shapiro-Wilk test, count, percentage, midrange, IRQ average, standard deviation, Mann-Whitney test, Kruskal-Wallis non-parametric analysis of variance, students' t test, Chi-square test and correlation analysis test were used during the evaluation of the data. multidimensional scale of perceived social support midrange points of our patients was calculated as 49.0 . It has been determined that, age of the patient, marrial status, individuals that patient is living with, districts patient is living in and state of taking precautions against side effects influence the social support (p0.05).