Jinekolojik kanserli kadınlarda cinsel yaşam kalitesi ve cinsel yaşam kalitesinin eş desteğiyle ilişkisi
Sexual life quality and its relationship with spouse support in women with gynecological cancer
  1. Tez No: 800886
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada jinekolojik kanserli kadınlarda cinsel yaşam kalitesi ve eş desteği ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya jinekolojik kanser tanısı almış olan 275 evli kadın katılmıştır. Araştırmanın verileri“Bireysel Özellikler Formu ”,“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K)”ve“Eş Desteği Ölçeği (EDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programında Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda jinekolojik kanserli kadınlarda CYKÖ-K puan ortalamasının 23,11±4,99 olduğu, EDÖ puan ortalamasının ise 46±2,45 olduğu tespit edilmiştir. Kadınların sosyodemografik, obstetrik ve jinekolojik kanserle ilgili özelliklerine göre CYKÖ-K toplam puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. (p>0.05). Kadınların CYKÖ-K ile EDÖ puan ortalaması arasındaki ilişki incelendiğinde; EDÖ duygusal destek alt boyutu ile CYKÖ-K puan ortalaması arasında pozitif yönde orta düzeyin altında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between sexual quality of life and spousal support in women with gynaecological cancer. 275 married women who were diagnosed with gynaecological cancer participated in the study. The data of the study were collected by using the 'Individual Characteristics Form', 'Sexual Quality of Life Questionnaire-Female (SQLQ-F)' and 'Spousal Support Scale (SSS)'. Data were evaluated by using Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman Correlation Analysis in SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was determined that the mean SQLQ-F score in women with gynaecological cancer was 23.11±4.99, and the mean SSS score was 46±2.45. There was not found statistically significant difference between the total mean scores of SQLQ-F according to the socio-demographic, obstetric and gynaecological cancer-related characteristics of the women (p>0.05). When the relationship between the women's SQLQ-F and the mean SSS score was examined; it was determined that there was a positive and sub-moderate correlation between the SSS emotional support sub-dimension and the mean SQLQ-F score (p0.05).