Parkinson hastalarında rehabilitasyon öncesi ve sonrasında reaksiyon zamanı değişikliği
Reaction time before and after rehabilitation on Parkinson patients
- Tez No: 389975
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİCLE TURHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç; Parkinson hastalarında egzersiz programının hastalık şiddeti, yaşam kalitesi ve reaksiyon zamanına etkisini araştırmak Gereç ve yöntem; Bu tez çalışmasına Aralık 2009-Mart 2011 tarihleri arasında 26 hasta alındı. Hastalar Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Polikliniğinden Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniğine yürüme, denge ve postür bozukluğu nedeniyle yönlendirilen idiyopatik Parkinson hastalığı tanısı almış hastalardı. Daha önce Parkinson hastalığı ilgili egzersiz programına alınmış olanlar, ileri derecede işitme ve görme yetersizliği olanlar, ciddi sistemik hastalığı olanlar, egzersiz yapmaya engel olacak ortopedik veya başka bir nörolojik hastalığı olanlar çalışmaya alınmadılar. Egzersiz programı gevşeme pozisyonları ve egzersizleri, bedenin eğilme, gerilme ve dönme egzersizleri, solunum egzersizleri, nefes almayı kolaylaştırıcı egzersizler ve yüz kasları egzersizleri, baş, boyun ve omuz hareketlerini arttırıcı egzersizler, bacak ve ayakların hareketlerini arttırıcı egzersizler, el hareketlerini arttırıcı egzersizler, vücudun hareket yeteneğini geliştirmeye yönelik egzersizler, ayağa kalkmayı kolaylaştırıcı egzersizler, yürüme ve denge egzersizlerini içeriyordu. UPDRS, SF-36, ve EMG yöntemi ile reaksiyon zamanı ölçümü değerlendirme araçları olarak kullanıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak t-testi ile analiz edildi.Bulgular; Hastaların yaş ortalamaları 64± 10,16 olarak bulundu. Hastalık süresi ortalama 4,5± 4.53 yıl idi. Hastaların Hoehn ve Yahr evrelemesine göre 14'ü (%53,8) evre1, 10'u (%38,5) evre2, 2'si %7,7 evre 3 idi.Egzersiz programı sonrasında hastalık şiddeti ve yaşam kalitesinde anlamlı fark saptamadık. Reaksiyon zamanında ise egzersiz programı sonrasında öncesine göre anlamlı kısalma saptadık. Sonuç: Parkinson hastalarında egzersiz programının reaksiyon zamanında anlamlı kısalma yaptığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Purpose; to investigate the effect of exercise program on severity of disease, quality of life and reaction time in patients with Parkinson disease.Materials and Methods; this thesis was included 26 patients between December 2009-March 2011. Patients who were diagnosed idiopathic Parkinson disease because of walking, balance and porture disorders were directed from Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Department of Neurology Policlinic to Department of Physical Medicine and Rehabilitaion Polyclinic. Exercise program for Parkinson's disease who were previously, advanced hearing and vision disabilities, those with severe systemic disease, preventing them from exercising those with orthopedic or other neurological disease were excluded the study. Exercise program included positions and relaxation exercises, body bending, stretching and rotation exercises, breathing exercises and the facial muscles to facilitate breathing exercises, head, neck and shoulder exercises to increase motion, exercises to increase leg and feet movements, hand movements increasing exercises, improving the body's ability to move exercises, to stand up facilitate exercises, walking and balance exercises. UPDRS, SF-36, and EMG was used as a method of evaluation tools to measure reaction time. The data were statistically analyzed by t-test.Results; The median age of the patients was 64± 10,16. The mean duration of disease was 4,5± 4.53 years. According to Hoehn and Yahr staging ; 14 patients (53,8%) stage 1, 10 patients (38,5%) stage 2 and 2 patients (7,7%) stage 3. After the exercise program we did not observe any significant difference in disease severity and quality of life. We found a significant shortening in reaction time after the exercise program than before.Conclusion; We found significant shortening of reaction time of the exercise program in patients with Parkinson disease.