Epikardiyal yağ doku alanı ile koroner ateroskleroz arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between epicardial adipose tissue area and coronary atherosclerosis
- Tez No: 389976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda epikardiyal yağ doku miktarı ile koroner ateroskleroz ve obstrüktif koroner arter hastalığı gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu retrospektif çalışmada Mayıs 2009 ? Eylül 2011 tarihleri arasında Kardiak BT Anjiografi tetkiki için başvuran 40 hastanın (23-80 yaş aralığında, 30 erkek, 10 kadın) görüntüleri kullanıldı. Hastaların epikardiyal yağ doku alanı ve total kalsiyum skor değerleri ölçüldü. Tüm hastalara obstrüktif koroner arter hastalığı yönünden inceleme yapıldı. Epikardiyal yağ doku alanları sol ana koroner arter düzeyinden ölçüldü. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edildi.13 hastada Ca skor pozitifliği ve 18 hastada koroner arter stenozu tespit edildi. Epikardiyal yağ doku alanı ile yaş ve total kalsiyum skoru arasında bağımsız ilişki saptandı( yaş: p=0,003, total Ca skoru: p=0,020). Yaptığımız ölçümler ve istatistiksel analiz sonucunda, Ca skor pozitifliği (p=0,017) ve koroner arter stenozu (p=0,019) bulunan hastaların epikardiyal yağ doku alanı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.Sonuç olarak, epikardiyal yağ doku artışının koroner arter stenozu ve koroner arterlerde kalsifik-aterosklerotik değişikliklerin gelişiminde etkili olduğu düşünülmüştür. Ayrıca epikardiyal yağ doku miktarının hesaplanmasında sol ana koroner arter düzeyinden tek kesit alan ölçümünün, daha kolay ölçüm yapılabilmesi nedeniyle total epikardiyal yağ doku hacim hesaplamalarına iyi bir alternatif olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigating the correlation between the quantity of epicardial adipose tissue with the devolopment of coronary atherosclerosis and coronary artery disease.In this retrospective research we used 40 patients images (age range 23-80, 30 males, 10 females) who referred to our clinic at the time period of May 2009-September 2011. The area of epicardial adipose tissue and total calcium score values were measured. All the patients were examined for obstructive coronary artery disease. Epicardial adipose tissue areas were measured in the level of the left main coronary artery. The data obtained were analyzed with SPSS program.13 patients were found positive for Ca score and coronary stenosis was dedected in 18 patients. There is independent correlation between the area of epicardial adipose tissue and; age and total calcium score (age: p=0.003, total calcium score: p=0.020). Based on results and statiscal analysis, the area of epicardial adipose tissue was found statistically significant among the patients, who have positive Ca score (p=0.017) and coronary artery stenosis (p=0.019).As result, based on the outcomes of this study, it can be concluded that the increase of epicardial adipoz tissue has significant impact on occurence of coronary artery stenosis and calcific-atherosclerotic changes. Also, for the calculation of epicardial adipose tissue quantity, the measurement of cross section area from left main coronary artery surface is a good alternative to have an easiness of measurement as well as total volume of epicardial adipose tissue.