Cytotoxic and genotoxic effects of Prunus armeniaca seed extracts on cultured human lymphocytes
Prunus armeniaca çekirdeği ekstraktlarının lenfosit kültürleri üzerine sitotoksik ve genotoksik etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 389974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kayısı çekirdekleri önemli oranlarda perhiz proteini ve önemli miktarlarda yağ ve fiber içerir. Kayısı çekirdeklerinin antioksidan aktivitesi bilinmekle birlikte kanser tedavisindede alternatif tıpta gayriresmiolarak kullanılmaktadır. Kayısı çekirdeğinin kanser tedavisinde kullanılması tartışmalı bir konudur. Tartışmanın başlıca nedeni acı ve tatlı kayısı çekirdeği arasındaki tek fark olan amigdalinden kaynaklanmaktadır. Acı kayısı çekirdeğinin insan lenfosit kültürü üzerine sitotoksik ve genotoksik etkisi ile ilgili çalışma bulunmamaktadır.PEnin sitotoksilk etkisi LDH sitotoksisite kiti ile bulunmaya çalışılmıştır. Suda çözünmüş ekstrakt kültüre edilen insan lenfositleri üzerine verilmiştir. 24. saatte sonuçların hiçbiri sitotoksik çıkmamıştır. Ayrıca verilen madde miktarı azaldıkça dışarıya salınan LDH miktarı da azalmıştır. Proliferasyonlarına WST-1 kiti ile bakılmıştır. Fakat proliferasyon oranlarında kontrol grubuna göre önemli bir değişim gözlenmemiştir. PEnin lenfositler üzerine genotoksik etkisine Kardeş kromatid değişimi (SCE) yöntemi ile bakılmıştır. SCE oranları birbirine ve kontrole yakın gözlenmiştir. En yüksek SCE en düşük PE ile muamele edilen örnekte gözlenmiştir. Mitotik indeks kontrol grubuna oranla verilen madde miktarı azaldıkça artmıştır. Fakat slaytlar incelendiğinde çok fazla parçalamış kromozom bulunan alan gözlenmiştir. Kontrol grununda ise böyle bir durumla nadiren karşılaşılmıştır. DNA fragmentasyonunda gecikme yaptığı için bu sonucun gözlendiği düşünülmektedir. DNA ladder kit sonucu da SCE ile paralellik arz ediyordu. En yüksek DNA ladder oluşumu en düşük PE ile muamele edilen örnekte gözlenmiştir. Sonuçları daha iyi yorumlayabilmek amacı ile gerçekleştirilen TUNEL assay sonucu da SCE ve DNA ladder oluşumu kiti ile paralellik arz ediyordu. Apoptotik indekslerin tamamı kontrolden daha yüksek gözlendi. En yüksek apoptotik indeks ise en düşük oranda PE ile muamele edilen örnekte gözlendi. Sonuç olarak, düşük oranda PE nin en toksik olduğu gözlendi. Literatürde yer alanın aksine ağızdan alınmasa bile PE nin sitotoksik etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Apricot (P. armeniaca) seeds contain important levels of dietary protein and also significant amounts of oil and fibre. Its antioxidant property is known and it is used as a mean of remedy for especially cancer treatment. However using bitter P. armeniaca seed as a remedy is controversial. The controversy comes from amygdalin, a cyanogenic glycoside, which is the only compound that differs between sweet and bitter variety. Furthermore, there is no study concerning the cytotoxic and genotoxic effects of P. armeniaca seed extracts (PE) on cultured human lymphocytes.The cytotoxic effect of PE was determined via LDH cytotoxicity kit. Methanol extracts were applied to cultured human lymphocytes. All of the results were smaller than control group indicating that it has no cytotoxic effects on cultured human lymphocytes. No big difference were seen in proliferation amounts. The genotoxic effects of PE on lymphocytes was seen via Sister Chromatid Exchange (SCE). SCE numbers were close to each other and control group with the exception of the lowest PE treated group. Lowest PE treated group had highest SCE number. Mitotic index increased with decreased amount of PE extract. However fragmented chromosome areas were seen, indicating that chromosome fragmentation retardation is seen. No big difference in SCE was observed in PE treated groups. DNA ladder kit formation was also in accordance with SCE results. Highest DNA ladder formation was observed in lowest PE treated group. TUNEL assay was conducted in order to draw an exact conclusionm from the results. TUNEL assay showed that apoptotic index was higher in all of the groups compared to control group. Highest apoptotic index was observed from the lowest PE treated group. In conclusion, low levels of PE cytotoxic. Cytotoxicity in bitter PE is not related with oral administration