Pediatrik malinitelerde mantar enfeksiyonları ile Toll-like reseptör polimorfizmi ilişkisi
- Tez No: 389980
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TİRAJE CELKAN, PROF. DR. İNCİ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaçlar: Toll-benzeri reseptörler (TLRs) bakteri, virüs ve mantar patojenlerine karşı doğal bağışıklık yanıtta rol oynayan ve enfeksiyonların gelişmesine genetik yatkınlıkta belirleyici olduğu düşünülen moleküllerdir. Kanser tedavisindeki gelişmeler, kemoterapi protokollerinin yoğunlaştırılması ve kök hücre tedavileri ile birlikte kanserli çocuklarda hastalıksız yaşam oranları belirgin olarak artmıştır. Ancak bu yoğun tedavilerle birlikte invaziv fungal enfeksiyonları (İFE) kanser hastalarında morbidite ve mortalitenin önemli bir nedeni olmuştur. Bağışıklık yanıtının ilk aşamalarındaki bazı değişikliklerin özellikle mantar enfeksiyonları olmak üzere ciddi enfeksiyon riskine olan etkileri gösterilmiş olduğundan, çalışmamızda TLR2 geninde fonksiyonel önemleri gösterilmiş olan polimorfizmlerden TLR2 Arg753Gln polimorfizminin mantar enfeksiyon riskine olan katkısını incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamızda yaşları 1 ile 18 yaş arasında akut lenfoblastik lösemi (ALL) tedavisi almış 96 çocuk ve benzer yaş ve cinsiyette 103 kontrol olgusunda TLR2 Arg753Gln polimorfizmi için kişilerin genotiplemesinin yapılması planlandı. Bu polimorfizm Real-time PCR yöntemiyle tespit edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 5,9 yıl (±3,7 yıl), %52'si erkekti. Risk gruplarına göre bakıldığında %33,3 hasta standart, %58,3 orta ve %8,3 yüksek risk grubunda idi. Hastalarda birincil tedavileri sırasında toplam 96 (hasta başına ortalama 2,5 ±1,58) ateşli nötropeni atağı, 8 (%8,3) İFE görüldü. Mantar enfeksiyonları kanıt durumlarına göre değerlendirildiğinde; 4'ü kanıtlanmış, 2'si kuvvetli olası ve 2'si olası mantar enfeksiyonuydu. Nüks olan 15 hastanın ise 4'ünde (%26,6) İFE vardı. Akut lenfoblastik tedavisi almış 1 hastada TLR2 Arg753Gln polimorfizmi saptandı. Bu hastanın tedavisi sırasında hiç ateşli nötropeni atağı ve/veya mantar enfeksiyonu görülmedi. Kontrol grubunda hiçbir hastada TLR2 Arg753Gln polimorfizmi bulunmadı. Sonuçlar: Çalışmamızda TLR2 Arg753Gln polimorfizm saptanan hasta sayısı az olduğundan, TLR2 Arg753Gln İFE üzerine etkisiyle ilgili kesin bir çıkarım yapılamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Toll-like receptors (TLRs) are essential components in innate immune response to various pathogens and thus may have a role in genetic susceptibility to certain infections. Intensive treatment protocols and stem cell transplantation improved survival rates in children with cancer however invasive fungal infections (IFIs) represent a substantial cause of morbidity and mortality. Since it has been shown that alterations in early stages of innate immune response contribute to the risk for serious infections, especially fungal infections, we aimed to analyze TLR2 Arg753Gln polymorphism to determine its possible contribution to the development of IFIs. Patients and Methods: Single-nucleotide polymorphisms in TLR2 Arg753Gln were investigated in 96 children (1-18 years old) treated for acute lymphoblastic leukemia (ALL) and 103 age and sex matched controls. Toll-like receptor 2 genotyping was performed by hybridization probe assay specific for the TLR2 variant. Results: Mean age of the patients was 5,9 years old (±3,7 years), 52% were male. According to risk groups; 33,3% of the patients were in standart, 58,3% in medium and 8,3% in high risk group. During primary treatment, 96 febrile neutropenia attacks (mean 2,5±1,58 attacks/patient) and 8 (8,3%) IFIs were observed. According to the revised definitions of IFIs; 4 were proven, 2 probable and 2 possible. Of 15 patients who had relapsed leukemia, 4 (26,6%) had IFI. TLR2 Arg753Gln polymorphism was detected in 1 patient with ALL, this patient had no febrile neutropenia attack or IFI during leukemia treatment. TLR2 Arg753Gln polymorphism was not observed in controls. Conclusions: Due to the limited number of patients with TLR2 Arg753Gln polymorphism in this study, the importance of TLR2 in patients with IFIs could not be concluded.