Pediatrik malignitelerde febril nötropenik atakların özellikleri ve ampirik tedavide septazidim-amikasin kombinasyonu
Features of febrile neutropenic episodes in pediatric malignancies and seftazidim-amicasin combination as empiric therapy
  1. Tez No: 156403
  2. Yazar: AYŞE YAVUZ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEBRİZ YÜKSEL SOYCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı'nda Kasım 1997-Kasım 2002 tarihleri arasında tedavi edilen hastalar febril nötropenik atak açısından değerlendirildi. Yaşlan ortalama 6,7 yıl (4 ay- 16 yıl), E/K oranı 1.94 olan 157 hastada 303 febril nötropenik atak gözlendi. Hastaların %52'si lösemi, %15'i NHL idi. Tüm hastalarda FNP oram % 43, AML ve NHL tanılı hastalarda % 100, ALL'de %79'unda ve RMS'da %55 bulundu. Tüm hastalarda ortalama atak sayısı 0.83, NHL'de 2.56, AML'de 2.09, ALL'de 1.63, solid tümörlerde 0.30 idi. Ortalama lökosit sayısı 1163 ± 868/mm3, ortalama MNS 166.10 ± 223.55 /mm3, ağır nötropenik atak sayısı 184 (%61), ortalama nötropeni süresi 6.8 gün idi. Ampirik tedavide 260 atakta seftazidim+amikasin kombinasyonu kullanıldı. Atakların 149 'unda (%49) 312 modifikasyon yapıldı ve birinci sırada 100 atakta flukonazol eklendi. Ateş süresi 160 atakta (%53) â gün, 83 atakta (%27) 4-7 gün ve 60 atakta (%20) >7 gün, ortalama 5,3 ve ortanca 3 gün idi. Ortalama antibiyoterapi kullanım süresi 13.91 ± 13.23 gün olarak bulundu. Yetmiş atakta klinik olarak dokümante enfeksiyon (%23), 73 atakta mikrobiyolojik olarak dokümante enfeksiyon (%24), 160 atakta nedeni bilinmeyen ateş söz konusuydu (%53). İzole edilen toplam 100 etkenin 54'ü gram(-), 31 'i gram(+), 15 'i fungus idi. Bakteriyemi saptanan 36 atakta (%12) gram(+)/(-) oram 1:1 idi. Yedisi ALL, üçü NHL olan 14 hasta febril nötropeni döneminde kaybedildi. İzlemdeki 365 hastada enfeksiyon nedeni ile ölüm oram %3.8 olup diğer çalışmalara göre yüksek idi. Kaybedilen olgular incelendiğinde, küçük yaş, NHL, pro gressif hastalık ve yetersiz karbapenem ve antifungal kullanımı etkenler arasında yer almaktaydı. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY The charts of 365 patients treated for malignancies from November 1997 to November 2002 have been reviewed to analyze the characteristics of the febrile neutropenic (FN) episodes. A total of 303 episodes occured in 157 patients. Their ages ranged from 4 mo to 16 years (mean 6,7 years) and the M/F ratio was 1.94. While 28% of the patients had leukemia, 6% had NHL and 66% had a solid tumor (ST) in the whole group, 52% had leukemia, 15% had NHL and 33% had a solid tumor among the patients with FN. The incidence of FN was 43% in general, but 100% in AML and NHL, 79% in ALL and 22% in solid tumors. The mean number of FN episodes per patient was 0.83 in the whole group, 2.56 in NHL, 2.09 in AML, 1.73 in ALL and 0.30 in ST. The mean neutrophil count was 166/uL, 61% were belowlOO/uL and the mean duration of neutropenia was 6.8 days. Ceftazidim-amikacin was the empiric antibiotic combination used in 260 of the episodes. In 49% of the episodes, a modification was made, mostly with fluconazole due to persistence of fever beyond 3 days. The duration of fever was ^days in 53%, 4-7 days in 27%, and >7 days in 20% of the episodes with a mean of 5.3 days and median of 3 days. The mean duration of antibiotic administration was 13.9 ± 13.2 days with a median of 10 days. The infection was clinically documented in 23% and microbiologically documented in 24% of the episodes. Of the 100 microorganisms isolated, 54 were Gram (-) bacteria, 31 were Gram (-) bacteria and 15 were fungi. Becteremia was present in 36 episodes (12%) wtih an equal number of Gram (+) and (-) bacteria. An progressive increasing number of Gram (-) bacteria acquired resistance to ceftazidim with time, while no resistance occured against amikacin. Infection was the cause of death in 14 patients (3.8%), 7 had ALL and 3 NHL. Insufficient use of amphotericin B seemed to be the primary common factor. 80