Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk onkoloji servisinde 2008-2023 yılları arasında takip edilen febril nötropeni tanılı hastaların klinik, enfeksiyöz ve izlem özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical, infectious, and follow-up characteristics of patients diagnosed with febrile neutropenia monitored between 2008 and 2023 in the pediatric oncology unit of Ankara University Faculty of Medicine
- Tez No: 954615
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UĞUR DİNÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Amaç: Febril nötropeni (FN), malignite tanılı pediatrik hastalarda kemoterapi sonrası sık görülen ciddi bir klinik tablodur. Bu çalışmada FN ataklarının klinik seyri ve enfeksiyöz özellikleri incelenerek; risk faktörlerinin belirlenmesi, prognozun öngörülmesi, etkili ve maliyet uygun tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve sağkalımın artırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2008-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nde 0-18 yaş arası, malignite tanısı ile izlenen ve malignite tedavisine bağlı FN gelişen hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, primer hastalığı ve metastaz durumu, klinik özellikleri, enfeksiyon ile ilişkili laboratuvar sonuçları, steril alan kültürleri, üreme ve antibiyotik direnç durumları, uygulanan tedaviler, gelişen komplikasyonlar ve mortalite oranları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm hastalar klinik ve laboratuvar verilerine göre düşük ve yüksek riskli olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Febrile neutropenia (FN) is a common and serious clinical condition that can occur in pediatric patients with malignancies, particularly following chemotherapy. This study aimed to evaluate the clinical course and infectious characteristics of FN episodes, identify associated risk factors, predict prognosis, contribute to the development of effective and cost-efficient treatment strategies, and ultimately improve survival outcomes. Materials and Methods: This retrospective study included pediatric patients aged 0–18 years who were diagnosed with malignancy and developed FN secondary to malignancy treatment at Ankara University Pediatric Oncology Clinic between January 1, 2008, and December 31, 2023. Demographic data, primary diagnosis and metastasis status, clinical features, infection-related laboratory results, sterile site culture findings, pathogen growth and antibiotic resistance patterns, administered treatments, prognosis, complications, and mortality rates were evaluated. Patients were stratified into low- and high-risk groups based on clinical and laboratory data. Appropriate statistical analyses were performed to assess the relationships between cancer type, risk status, intensive care unit (ICU) requirement, and mortality. A p-value