Kanserde depresyon ve tükenmişlik
Depression and burnout in cancer
- Tez No: 389983
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikososyal Onkoloji ve Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, onkoloji servisinde yatan kanser hastalarının depresyon ve yaşam kalitesi düzeyleri ile onlara bakım vermekte olan hasta yakınlarının depresyon ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji servisinde yatmakta olan 44 hasta ve onlara bakım veren 44 hasta yakını çalışmanın örneklemini oluşturmuştur.Örneklem grubunu oluşturan hastalara Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği; hasta yakınlarına ise yine BDÖ ve Maslach tükenmişlik envanteri(MTE) uygulanmıştır. Alınan skorlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman korelasyon analizi, Kruskal-Wallis varyans analizi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre, hem hasta hem de hasta yakınları arasında aynı yönde seyreden depresyona rastlanmıştır. Hastanın yaşam kalitesi hem kendisinin depresyon düzeyini hem de bakım almakta olduğu yakınının depresyon ve tükenmişlik düzeylerini etkilemektedir. Çift yönlü etkileşim halinde olan hasta ile yakını arasındaki bu etkileşim düşünülerek gerekli psikososyal desteğin sunulmasının tedaviyi olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the relationship between depression and quality of life in cancer patients who stays in the hospital oncology unit and depression and burn-out of their caregivers.The study consisted of 44 cancer patients who were staying at the oncology unit of İstanbul University Çapa Medical Faculty and 44 patients? relatives who were taking care of them.Patients were asked to fulfill Beck Depression Inventory and Short Form Health-Related Quality-of-Life Questionnaire(SF-36) while patients?relatives were asked to fulfill Beck Depression Inventory and Maslach Burn-out Inventory. The scores were analyzed by Spearman correlation, Kruskal Wallis test and Mann Whitney-U test.The results of this study shows a significant correlation between depression of patients and of patients?relatives. Quality of life of patients has an impact on both patients and their relatives? depression and also burn-out of patients?relatives. Taking account of two way interaction between patients and their relatives who are taking care of them, convenient psychosocial interventions should be designed.