Kanserli hastaya bakım verenlerde depresyon ve tükenmişlik düzeyinin incelenmesi
The research of the level of depression and burnout syndrome that caring for cancer patient
  1. Tez No: 880235
  2. Yazar: EMEL ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Elazığ il merkezi Fırat Üniversitesi Onkoloji 1 ve Onkoloji 2 Servisinde yatan kanserli hasta yakınlarının Tükenmişlik ve Depresyon düzeylerini belirlemek ve elde edilen bulgular ışığında eksiklik görülen durumlar için öneriler sunmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamız Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olup Fırat Üniversitesi Onkoloji 1 ve Onkoloji 2 Servisinde yatan kanser hastalarına bakım veren 349 hasta yakını üzerinde yapılmıştır. Kullandığımız anket formunda bakım verenlerin demografik özellikleri, Beck Depresyon Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde; verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov testi ile ölçülmüştür. Nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-Wallis H testi (Post-Hoc Dun-Bonferroni testi), Mann Whitney U testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkinin tespitinde Spearman Korelasyon testi, Çok Değişkenli Lojistik Regresyon Modeli kullanıldı. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan bakım vericilerin yaş ortalaması 42.99 idi. Primer bakım vericilerin Beck Depresyon Ölçeği puan ortalaması 15.07+9.17, Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt boyutlarından olan Duygusal Tükenme alt boyutu puan ortalaması 16.66+7.62, Duyarsızlaşma alt boyutu puan ortalaması 1.57+1.9 ve Düşük Kişisel Başarı alt boyutu puan ortalaması 12.57+4.49 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the burnout and depression levels of the relatives of cancer patients hospitalised in the Oncology 1 and Oncology 2 Services of Fırat University, Elazığ city centre and to provide suggestions for deficiencies in the light of the findings obtained. Material and Method: Our study is a descriptive and cross-sectional study and was carried out on 349 relatives of cancer patients in the Oncology 1 and Oncology 2 wards of Fırat University. Demographic characteristics of the caregivers, Beck Depression Scale and Maslach Burnout Scale were used in the questionnaire form. Statistical analyses In statistical analyses; mean, standard deviation, median minimum and maximum values were used in descriptive statistics of the data. The distribution of variables was measured by Kolmogorov Simirnov test. Kruskal-Wallis H test (Post-Hoc Dun-Bonferroni test), Mann Whitney U test were used in the analysis of quantitative independent data. Spearman Correlation test, Multivariate Logistic Regression Model were used to determine the relationship between variables. Significance level was accepted as 0.05. Results: The mean age of the caregivers who participated in our study was 42.99 years. The mean Beck Depression Scale score of primary caregivers was 15.07+9.17, the mean score of Emotional Exhaustion sub-dimension of Maslach Burnout Scale was 16.66+7.62, the mean score of Depersonalisation sub-dimension was 1.57+1.9 and the mean score of Low Personal Accomplishment sub-dimension was 12.57+4.49.