Karotis stentlemenin karotis arter stiffness'ı ve karotis arter hemodinamisi üzerine akut etkisi
The acute effects of carotid stenting on arterial stifness and hemodynamic parameters of carotid artery
- Tez No: 390008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ: Arteriyel stiffness kardiyovasküler olayların bağımsız bir belirleyicisidir. Augmentasyon indeksi, arteriyel stiffness'ın değerlendirilmesinde önemli bir parametre olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada karotis arter stentleme işleminin invaziv olarak, stent öncesi ve stent sonrası augmentasyon indekslerini hesaplayarak arteriyel stiffness ve karotis arter hemodinamisi üzerine akut etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. MATERYEL VE METOD: Çalışmamıza 2013 Ekim ve 2014 Şubat ayları arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iskemik serebrovasküler olay tanısı ile takip edilen ve non-invaziv testlerde internal karotis arterde %70'in üzerinde darlığı bulunan 31 hasta alındı. Hastaların karotis anjiyografisi esnasında karotis stent öncesi ve sonrası, sistolik kan basınçları, diyastolik kan basınçları, nabız basınçları, augmentasyon basınçları, augmentasyon indeksleri ve hastaların demografik özellikleri prospektif olarak incelendi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların yaşı 48 ile 90 arasında değişmekte olup, ortalama yaşı 70.5±8.6 idi. Olguların 11 (%35.5)'i kadın ve 20 (%64.5)'si erkekti. Tüm hastaların iskemik inme tanısı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Arterial stiffness is an independent predictor of cardiovascular events. Augmentation index is an important parameter which is used for evaluating arterial stiffness. In this study we aimed to evaluate the acute effects of carotid stenting on arterial stiffness invasively which calculated by augmentation index and carotid hemodynamic parameters before and after stenting. MATERIAL AND METHOD: Thirty-one patient who were diagnosed as serebrovascular accident and had stenosis above %70 in internal carotid artery which was shown in non invasive tests were included to our study during the period from October 2013 to February 2014. During carotid angiography systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse pressure, augmentation pressure, augmentation index before and after stenting and demographic features of patients were investigated prospectively. RESULTS: The mean age was 70.5±8.6 which range from 48 to 90 years (11 female (35.5%), 20 male (64.5%)). All the patients had been suffered ischemic stroke previously. Heart rate 82.1±16.6 bpm vs.