Karotis arter hastalığı olan olgularda karotis stent ve medikal tedavi kararı alınan grupların koroner arter hastalığı sıklığı yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 390007
  2. Yazar: PERİHAN VARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı karotis arter hastalığı için karotis stent uygulanan ve medikal tedavi kararı alınan gruplar arasında koroner arter hastalığı sıklığı ve ciddiyetini karşılaştırmak ve ICA doppler akım parametreleri ile ilişkisini ortaya koymaktır. Materyel ve Metod: Çalışmaya sonografik ciddi karotis darlığı olan (darlık oranı ≥%50) 112 hasta alınmıştır. Bu hastalara karotis anjiyografi ve koroner anjiyografi aynı seansta yapılmıştır. 65 hastaya ICA'ya stent uygulanmış, 47 hasta ise medikal tedavi kararı alınmıştır. Medikal tedavi ve stent tedavisi uygulanan grupların koroner arter hastalığı ciddiyeti Gensini skoru kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Karotis stent uygulanan hastaların 30'unda (ortalama yaş 67±11 yıl), medikal tedavi uygulanan hastaların 21'inde (ortalama yaş 65±8 yıl) koroner arter hastalığı saptandı. Karotis stent uygulanan grubun Gensini skoru 22±8 iken medikal tedavi edilen grupta 20±6 hesaplandı. Gensini skoru açısından her iki grup arasında istatistiksel anlam saptanmadı. Karotis arter hastalığının doppler parametreleri her iki grupta tekli varyasyon analizinde koroner arter stenozun ciddiyet ve sıklığında (Gensini skoru) ilişki saptanmadı. Buna rağmen, ICA PSV ve ICA/CCA oranları çok değişkenli regresyon testi analizinde değerlendirildiğinde koroner arter hastalığı için bağımsız belirleyici olduğu görülmüştür ICA PSV (β: -0.641, t: 2.698, P=0.01) ve ICA/CCA oranı (β: -1.056, t: -2.71, P=0.01). Sonuç: Elektif karotis arter stent uygulanan hastalarda koroner arter hastalığı açısından yüksek birliktelik saptanmış ve medikal tedavi uygulanan grupla arasında fark saptanmamıştır ancak tüm hastalarımızda karotis arter hastalığı açısından doppler ultrasonografi ile anlamlı darlık saptanmıştır. Buna rağmen ICA PSV ve ICA/CCA oranı koroner arter hastalığı için bağımsız belirleyicilerdir.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study was to determine and to compare the presence and extent of coronary artery disease in patients undergoing carotid artery stenting and treated conservative patients and to determine its association with ICA Doppler flow parameters. Materials and Methods: The patients (112) with sonographically significant lesion (diameter stenosis of ≥ 50 %) underwent elective carotid angiography and coronary angiography was attempted in a single session. 65 patients underwent elective stenting of the ICA. Only 47 patients were treated conservatively. In two groups (stented and conservative groups); modified Gensini scoring was used to determine the severity of coronary atherosclerosis. Results: 30 patients (mean age 67±11) had coronary artery disease in stented patients, but 21 patients (mean age 65±8) had coronary artery disease in treated conservative patients. Gensini scoring was 22±8 in stented group and 20±6 in conservative group and statistically significant was not determined between two groups. Univariate analysis revealed that the Doppler parameters of carotid AD were not associated with presence and extension of coronary stenosis (Gensini scoring). However, multivariate stepwise logistic regression analysis selected ICA PSV (β: -0.641, t: 2.698, P=0.01) and the ICA/CCA ratio (β: -1.056, t: -2.71, P=0.01) as the independent predictors of the presence of coronary stenosis. Conclusions:. The patients undergoing elective stenting of the carotid artery have a high incidence of concomitant coronary artery disease, that is not different from the conservative group, but all of these patients had sonographically significant atherosclerotic lesion. However, ICA PSV and the ICA/CCA are the independent predictors of the presence of coronary stenosis .