Postmenopozal vajinal atrofisi olan hastalarda; vajinal östrojen, vajinal promestrien ve vajinal hyalüronikasit uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
In patients with postmenopausal vaginal atrophy, vaginal estrogen, vaginal promestrien and vaginal hyaluronic acid of applications compare the effectinevess
  1. Tez No: 390013
  2. Yazar: GÖKÇEN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SERHAN CEVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Postmenopozal Vajinal Atrofisi olan hastalarda; Vajinal östrojen, Vajinal Promestrien ve Vajinal HyalüronikAsit uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Ocak - Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma prospektif, randomize, kontrollü ve tek kör metodla yapıldı. Çalışmaya 140 olgu ile başlandı ancak 91 hasta ile tamamlanabildi. Birinci gruba (n= 30) Östradiol 25 mg Vajinal tablet, İkinci gruba (n= 30) Promestrien 10 mg Vajinal Yumusak Kapsül verildi, Üçüncü gruba (n= 31) Hyaluronik asit Vajinal Ovül verildi. Toplam tedavi süresi 8 hafta olarak uygulandı Tedavi öncesinde ve sonrasında vaginal atrofi semptom ve şiddeti sorgulanarak kompozit skorlama yapıldı. Cinsel aktivite sıklığı sorgulandı. Jinekolojik muayenede sitopatolojik inceleme için örnek alındı, vajinal atrofi derecelendirildi ve pH bakıldı. TV USG ile endometrial kalınlık ölçüldü. İstatiksel değerlendirmede Kolmogorov-Smirnov ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. BULGULAR : Her üç ilacın, tüm vajinal atrofi semptomlarını ve komposit skor değerlerini, Vajinal pH'ı azalttığı saptandı. İlaçların etkinlikleri yönünden yapılan karşılaştırmada istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Tedavi sonrasında vaginal sürüntü Vajinal Matürasyon İndeksi (VMI)' nin tüm gruplarda anlamlı derecede arttığı saptandı. Ancak bu etkinin Östradiol grubunda, Hyaluronik asit grubuna göre daha fazla olduğu bulundu. Tedavi sonrasında tüm gruplarda endometrium kalınlığı, Serum FSH ve E2 seviyelerinde anlamlı bir değişiklik olmadı. Tüm gruplarda vajinal atrofi semptomları iyileşti. Hastaların semptromlardaki iyileşmeyi ilk hissettikleri zaman promestrien ve hyaluronik asit grubunda 3. hafta iken, östradiol grubunda 4. hafta olarak saptandı. Seksüel aktivite sıklığı, tedavi öncesi ve sonrası vajinal Östradiol ve Hyaluronik asit grubunda değişmedi. Ancak promestrien grubunda, tedavi öncesi ve sonrası Seksüel aktivite sıklığı arasında farklılık bulundu (p= 0.020). SONUÇ: Çalışmamızdaki her üç ilaç vajinal atrofi semptomlarını, vajinal pH değerlerini ve VMI skorlarını olumlu yönde etkilemiştir. Tedavi sonrasında ilaçlar arasında iyileştirici etki açısından bir fark bulunmamıştır. Yan etkilerin sıklığı yönünden de gruplar arasında farklılık bulunamamıştır. Vajinal atrofi semptomlarının düzeltilmesi amacıyla her üç ilacın da benzer düzeyde etkili olduğu söylenebilir. Postmenopozal vajinal atrofi tedavisinde östrojen kullanması istenmeyen durumlarda Hyaluronik asid ve Promestrien de etkili tedavi seçenekleri olarak sunulabilir. ANAHTAR KELİMELER: Vaginal östradiol, vaginal promestrien, vaginal hyalüronik asid, postmenopozal vajinal atrofi, vajinal matürasyon indeksi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it is aimed to compare the effectiveness of treatments of vaginal estrogen, vaginal promestrien and vaginal hyaluronic acid for the patients with postmenopausal vaginal atrophy. MATERIALS AND METHODS: This study was performed between January ? August 2013 and it was carried prospectively, randomized, controlled and single blind. The study was started with 140 patients, but was completed with 91 patients. The first group was given (n = 30) Estradiol 25 mg Vaginal tablets, the second group was given (n = 30) Promestrien 10 mg Vaginal Soft Capsules and the third group was given (n= 31) Hyaluronic acid vaginal pessaries. Total duration of treatment was administered for 8 weeks. Patients before and after treatment: Vaginal atrophy symptoms and its severity were questioned and composite scores were calculated. The frequency of sexual activity was examined. In gynecological examinations vaginal smear were taken for cytopathologic findings. Vaginal atrophy was scaled and pH was observed. In statistical evaluation Kolmogorov-Smirnov and Kruskal Wallis tests were used. RESULTS: It is determined that three drugs decreased all vaginal atrophy symptoms, composit score values and vaginal pH. Statistically significant differences weren't detected in the comparison of the effectiveness of the three drugs. After the treatment the vaginal smears Vaginal Maturation Index (VMI) increased significantly in all groups. But this effect was significantly more in the Estradiol group compared to Hyaluronic acid. After the treatment there were no statistically significantly change found in terms of endometrial thickness, Serum FSH and E2 levels in all three groups All groups asked for the beginning of relief from vaginal atrophy symptoms. Relief from symptoms started at third week in promestrien and hyaluronic acid groups while it is started at fourth week in estradiol group. In terms of the frequency of sexual activity no considerable change were found before and after the treatment in vaginal estradiol and Hyaluronic acid groups. But there was some difference found between pre and post treatment sexual activity frequency within the promestrien group (p:0.02). CONCLUSION: In our study all three drugs affected Vaginal Atrophy Symptoms, vaginal pH values and VMI scores positively. After treatment in terms of curative effects among drugs no statistically significant difference were found. No differences were also found in terms of the frequency of side effects amoung the groups. It can be said that in order to improve the symptoms of vaginal atrophy all three drugs have similar effects. In the treatment of postmenopausal vaginal atrophy when oestrogen isn't wanted to be used Promestrien and vaginal Hyaluronic acid can be presented as alternative effective choices. KEY WORDS: Vaginal estradiol, vaginal promestrien, vaginal hyaluronic acid, postmenopausal vaginal, atrophy, Vaginal Maturation Index