Warfarin kullanan hastalarda akut gastrointestinal sistem kanamalarının ve risk faktörlerinin araştırılması
Clinical features and risk factors for bleeding of the patients who were hospitalized for upper gastrointestinal bleeding while on coumadin therapy
- Tez No: 390016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İHSAN USLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Kanama warfarinin en sık yan etkisi olup, gastrointestinal sistem kanamanın en sık görüldüğü yerdir. Bu çalışmada warfarin kullanan ve gastrointestinal sistem kanaması ile yatırılan hastaların klinik özelliklerini ve kanama riskini artıran faktörleri araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 2009 ve 2013 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği?nde warfarine bağlı GİS kanaması teşhisi ile yatarak tedavi olan 45 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Dosyaları incelenerek hastaların endoskopik bulguları, klinik bulguları, tedavileri, klinik sonlanımları gözden geçirildi. Takipli ve takipsiz hastalar ile tedavi başlayan kliniğe göre hastalar gruplandırılarak karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 45 hastanın, 22 (%48,9)?i kadın ve 23 (%51,1)?u erkekti. Hastaların ortalama yaşı 67,3±12,9 idi. Hastaların tümü üst GİS kanama idi. Warfarinle birlikte 6 (%30) hasta da asetilsalisilikasit kullanımı, 3 (15,8) hastada non steroid antiinflamatuar kullanımı mevcuttu. 15 (57,7) hasta profilaktik olarak proton pompa inhibitörü kullanmaktaydı. Hastaların 14 (%31,1)?üne kardiyoloji, 7 (%15,6)?sine nöroloji, 23 (%51,1)?üne kardiyovasküler cerrahi, 1 (%2,2) hastaya ise hematoloji tarafından warfarin başlanmıştı. Warfarin başlanan bölümlere göre yapılan altgruplarda başvuru İNR düzeyleri, geliş hemodinamik parametreleri ve klinik sonlanımları arasında fark yoktu. En sık endoskopik tanı eroziv gastrit veya odağı belli olmayan kanamalar idi. INR takipli ve takipsiz hastalar geliş tansiyon, geliş nabız, geliş hemoglobin, geliş İNR ve TDP ihityacı bakımından farklı değildi. TDP verilen hastalarda delta İNR yi etkileyen faktörler yaş, cinsiyet, warfarin endikasyonu ve K-vit uygulamasıydı. Sonuç: Warfarine bağlı GİS kanama hastalarını çoğunlukla kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi hastalarının oluşturduğu gözükmektedir. Hastalar genellikle yaşlı ve yandaş problemleri olan hastalardır. Bu hastaların tedavisinde warfarin etkisini azaltmak için yaş, cinsiyet ve warfarin endikasyonu göz önünde bulundurulmalıdır
Özet (Çeviri)
Introduction: The most common adverse effect of warfarin is bleeding which most commonly takes place in the gastrointestinal tract. In this study, we aimed to investigate the clinical features and risk factors for bleeding of the patients who were hospitalized for upper gastrointestinal bleeding while on coumadin therapy. Materials and Methods: In this study, we evaluated retrospectively 45 patients who were hospitalized at our gastroenterology clinic from 2009 to 2013 for gastrointestinal bleeding. The endoscopic and clinical findings, treatment, and clinical outcomes were reviewed. Patients were evaluated according to warfarin indication and reversal. Results: Of the 45 patients, 22 (48.9%) were female and 23 (51.1%) were male. The mean age was 67,3±12,9. All of the patients had upper gastrointestinal bleeding. Six (30%) patients were using acetylsalicylic acid, and three (15.8) patients were on non-steroidal anti-inflammatory drugs. 15 (57.7) patients had been using proton pump inhibitor as a prophylactic measure. When warfarin indications were analyzed according to the clinics, 14 patients (31.1%) were prescribed warfarin by cardiology clinic, seven (15.6%) patients by neurology clinic, 23 (51.1%) patients by cardiovascular surgery clinic and one (2.2%) patient by hematology clinic. There was no difference in the initial INR levels, hemodynamic parameters and clinical outcomes between the clinics that started warfarin. The most common endoscopic diagnosis was erosive gastritis or bleeding from unknown source. Initial INR levels, blood pressure, heart rate, initial hemoglobin, and the amount of FFP used were not different between groups of patients remained on follow-up and lost to follow up. Predictors affecting delta INR in patients receiving FFP were found to be age, gender, indication for warfarin and presence of vitamin K treatment. Conclusion: Most of the patients with gastrointestinal bleeding due to warfarin seems to be from cardiology and cardiovascular surgery. Also, these patients were usually elderly with co-morbid diseases. We suggest that age, gender and warfarin starting indication should be considered in the treatment of gastointestinal bleeding due to warfarin to ensure effective dose for warfarin reversal