Türk piyasasında bulunan varfarin tabletlerinin kalite kontrolü ve plazmadaki HPLC analizi
- Tez No: 70264
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
-77- G. ÖZET Bu çalışmada Türk ilaç piyasasında bulunan varfarin içeren preparatlarda farmasötik kalite denetimleri, çözünme hızı deneyleri ve stabilite çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın devamında ise, varfarinin HPLC ile plazmadan miktar tayinine yardımcı olacak uygun bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada varfarinin miktar tayini, UV spektrumu, çeşitli şartlarda stabilite çalışması yapılmıştır. Stabilite çalışmaları sonucunda herhangi bir bozunma gözlenmemiştir. Varfarin içeren preparatlarda, ağırlık sapması, çap-kalınlık, sertlik, ufalanma-aşınma, dağılma denetimleri ve miktar tayini yapılmıştır. Denetim sonuçları farmakopeye uygun çıkmıştır. Ayrıca bu preparatlarda çözünme hızı incelenmiş ve zamana karşı yüzde yığılmalı madde miktarı ve çözünme hızı profilleri değerlendirilmiştir. Daha sonra çözünme hızı verileri kinetik olarak incelenmiştir. Sonuçta her iki varfarin preparatırında çözünme hızının RRSBW kinetik modele uyduğu gözlenmiştir. HPLC ile yapılan çalışmada literatürlerden yararlanarak su ve plazmada kalibrasyon yapılmıştır. Klinik çalışmada, hastadan alınan kan örneklerinden varfarinin analizi için uygun ve kısa bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Çeşitli yöntemler denenmiş, en iyi sonucun alındığı yöntemde karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-78- H. SUMMARY The quality control, dissolution properties and stability tests of warfarin products available in the Turkish market, were performed in this study. An HPLC method for the quantitative analysis of warfarin in plasma was also developed as an alternative and a better assay method. The quantitative analysis of warfarin in tablet formulations of commercial products and the stability tests were done using an UV spectrophotometer. The diameter and thickness of the tablets, hardness, friability and disintegration tests were also performed. The results of these tests were in compliance with USP XXIII. The dissolution properties of the commercially available warfarin tablets were investigated and the dissolution kinetics were also determined. The results showed that RRSBW kinetics model gave the best fits for both warfarin products. HPLC methods in literature were evaluated and a modified HPLC method was developed to analyse warfarin in human plasma. The method with the best results was finalized.