Akut ST yükselmeli miyokard infarktüslü 65 yaş ve üstü vakalarda trombolitik tedavi ve primer perkütan koroner girişimin hastane içi ve 6 aylık mortaliteye etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of thrombolytic therapy and primary percutaneous coronary intervention in patients aged 65 years and older with ST segment elevation myocardial infarction on in-hospital and six months mortality
- Tez No: 390017
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Bu çalışmada akut ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STEMİ) nedeniyle primer peruktan koroner girişim (PKG) veya trombolitik tedavi uygulanan 65 yaş ve üzeri hastalarda, tedavi yönteminin hastane içi advers olaylarla ilişkisini, hastene içi ve uzun dönem mortaliteye etkisini araştırdık. Materyel ve Metod: Çalışmaya trombolitik tedavi veya primer PKG uygulanan 65 yaş ve üzeri 111 akut STEMİ?li hasta (73 erkek, ortalama yaş 73±6) dahil edildi. Hasta özellikleri ve hastane içi olaylar ile 6 aylık mortalite kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 65 yaş ve üzeri 111 STEMİ hastası (73 erkek, 38 kadın) alındı. Trombolitik verilen grupta 66 (%59.5), primer PKG uygulanan grupta 45 (%40.5) olgu vardı. Trombolitik tedavi verilen grupta kapı-iğne zamanı 25.9±7.8 dakika iken, primer PKG yapılan grupta kapı-balon zamanı 84.4±20.0 dakika idi. Semptom başlangıcından hastaneye başvuru arasındaki süre trombolitik verilen grupta 213.6±158.4 dakika iken, primer PKG yapılan grupta ise 166.8±112.8 dakika idi. Trombolitik tedavi verilen 7 (%10.6) hastada reperfüzyon sağlanamadığı için kurtarıcı PKG yapıldı. Trombolitik tedavi verilen hastalardan 5?inde (%7.6), primer PKG yapılan hastalardan 2?inde (%4.4) tekrarlayan enfarktüs görüldü. Hemorajik olmayan inme, trombolitik verilen grupta 1 (%1.5) hastada, primer PKG yapılan grupta ise 4 (%8.9) hastada gelişti. Hiçbir hastada intrakraniyal kanama gözlenmedi. Major kanama trombolitik tedavi verilen grupta 4 (%6.1) hastada, primer PKG yapılan grupta da 4 (%8.9) hastada görüldü. Altı aylık mortalite trombolitik tedavi verilen gruptaki 15 (%22.7) hastada, primer PKG yapılan gruptaki 8 (%17.8) hastada izlendi. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre; hastane içi advers olaylar, hastane içi mortalite ve altı aylık mortalite oranlarına bakıldığında 65 yaş ve üstü STEMİ hastalarında trombolitik tedavi ve primer PKG benzer etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the effect of primary percutaneous coronary intervention (PCI) and thrombolytic treatment on in-hospital adverse events, in-hospital and long term mortality in patients aged 65 years and older with acute ST segment elevation myocardial infarction. Materials and Method: 111 patients (73 males, mean age 73±6) aged 65 years and older with acute ST segment elevation myocardial infarction and treated by thrombolytics or underwent primary PCI were enrolled the study. Patients characteristics, in-hospital outcomes and 6 months mortality were recorded. Results: 111 patients (73 males, 38 females) aged 65 years and older with ST segment elevation myocardial infarction were enrolled the study. 66 patients (59.5%) were treated by thrombolytics, 45 patients (40.5%) underwent primary PCI. Door-to-needle time was 25.9±7.8 minutes in thrombolytic group, door-to-balloon time was 84.4±20.0 minutes in PCI group. Time from symptom onset to hospital admission was 213.6±158.4 minutes in thrombolytic group, 166.8±112.8 minutes in PCI group. Rescue PCI was performed in 7 patients (10.6%) in thrombolytic group because reperfusion was not achieved. Re-infarction was observed in 5 patients (7.6%) in thrombolytic group and 2 patients (%4.4) in PCI group. Non-hemorrhagic stroke was observed in 1 patient (1.5%) in thrombolytic group and in 4 patients (8.9%) in PCI group. Intracranial bleeding was not observed in two groups. Major bleeding was seen in 4 patients (6.1%) in thrombolytic group and in 4 patients (8.9%) in PCI group. 15 patients (22.7%) in thrombolytic group and 8 patients (17.8%) in PCI group were died in 6 months follow-up. Conclusion: Our results showed that in-hospital adverse events, in-hospital mortality and 6 months mortality were similar in patients aged 65 years and older treated by thrombolytics or PCI.