2014-2015 sezonunda Türkiye Futbol Süper Ligi'ndeki seyirci azalmasının nedenlerinin, seyirci görüşlerine göre incelenmesi
According to spectators perspective, a study which investigate on reduction reasons of the spectators in 2014-2015 Turkish Football Super League
- Tez No: 390066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2014-2015 sezonunda Türkiye Futbol Süper Ligi'nde yaşanan seyirci azalmasının nedenlerinin, seyirci görüşlerine göre incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2014-2015 sezonunda en az bir Türkiye Futbol Süper Ligi karşılaşmasını tribünlerde izlemiş 818 futbol seyircisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama amacıyla, iki bölümden oluşmuş anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemeye yönelik 7 soru, ikinci bölümünde ise Türkiye Futbol Süper Ligi'nde yaşanan seyirci azalmasının nedenlerini belirlemeye yönelik, beşli likert tipi şeklinde geliştirilmiş 27 soru yer almıştır. Soruların oluşturulması için ilgili literatür incelenmiş, futbol seyircilerinin fikirlerine başvurulmuş ve alanında uzman dört akademisyenin görüşleri doğrultusunda düzenlemeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler: SPSS 20.0 paket programıyla, ortalama, standart sapma, yüzdelik değerler ve ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda, katılımcıların Türkiye Futbol Süper Ligi'nde yaşanan seyirci azalmasında, Passolig uygulamasını en önemli neden olarak gördükleri saptanmıştır. TFF'nin politikalarına karşı olan tepki, hakemlerin taraflı yönetim gösterdiği algısı, oynanan futbolun kalitesinin düşüklüğü, ligde şike olduğu algısı, bilet fiyatlarının yüksekliği ve futbol kulüplerindeki yönetim eksikliği, seyircilerce önemli görülen diğer nedenler olarak belirlenmiştir. Ayrıca taraftarın takımlarına karşı tepkisi, salon sporlarının daha cazip gelmesi ve futbol oyunun gün geçtikçe sıkıcı hale gelmesi ifadeleri katılımcılar tarafından önemli görülmeyen ifadeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate reasons of decrease of football spectators in Turkish super league in 2014-2015 seasons according to spectator's perspective. The sample of the study is consisting of 818 spectators whom at least watched one super league match in a stadium in 2014-2015 football season. To collect data the survey which is made of two parts were used. The first part is made of seven questions which contain personal information and the second part is made 27 questions which are five point likert scale. To make the survey questions, literature review was done about the topic; football spectator's ideas were considered and questions were edited by four qualified academicians. The data's were criticized according to their mean, standard deviation, percentage values and chi square by using SPSS 20.0 packet program. After the research it was found that the main reason for the decrease of spectator numbers in Turkish Super League was Passolig. The other important reasons were dedicated as Turkish Football federation policies, unfair referee managements, lack of football quality, match fixing suspicions, high ticket prices and the lack of management in football clubs. In addition the reaction of spectators towards their clubs, interest in indoor sports and the thought of football game becoming boring day by day reasons were indicated as unimportant by spectators.