İnek ve düvelerde mizacın suni tohumlama sonuçlarına etkisi
Effect of temperament to artificial insemination results in cows and heifers
- Tez No: 390065
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
İnek ve Düvelerde Mizacın Suni Tohumlama Sonuçlarına Etkisi Bu çalışmada ineklerde mizacın suni tohumlama üzerine etkinsinin olup olmadığını tespit etmek amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyali farklı işletmelerde bulunan, farklı rasyonlarla beslenen, toplam 157 baş Holstein-Friesian ırk düveler ve en az 1 canlı doğum yapmış fertil inekler oluşturdu. Gözlem ve rektal palpasyon yoluyla hayvanlardaki östrusa ait klinik bulgular incelendi. Östrusta olan hayvanlara“sabah/öğleden sonra”suni tohumlama yöntemi uygulandı. Hayvanların suni tohumlama esnasında geçen süre dikkate alınarak mizaç grupları belirlendi. Bunlar çok iyi huylu, iyi huylu, huysuz ve çok huysuz olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Suni tohumlama sonrası östrusa gelmeyen hayvanlar 45-60. günlerde gebelik muayenesi ve 80-90. günlerde rektal palpasyonla gebelik kontrolü yapıldı. Gebe olanlar ve olmayanlar değerlendirildi. Mizaca göre ilk tohumlamada gebelik oranları tespit edildi. Buna göre, çok iyi huylu, iyi huylu ve huysuz grupta, sırasıyla %76.12, %78.38 ve %8, çok huysuz mizaçlı hayvanlarda ise %7.1 oranında gebelik elde edildi. Mizaca göre grup içerisindeki düve ve ineklerin İTGO'ları; çok iyi huylu grupta %45,1 ve %54.9'dur. İyi huylu grupta düve ve ineklerde sırasıyla %37.9 ve %62.1 oranında, huysuz ve çok huysuz grupta yer alan düve ve ineklerde İTGO eşit olup %50 oranında olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmada farklı mizaçtaki düve ve ineklerin grup içerisindeki İTGO istatistiksel açıdan önemsiz bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Effect of Temperament to Artificial İnsemination Results in Cows and Heifers This study aim to identify whether or not the effect of temperament on artificial insemination in cows. The animal material in this study was provided from different farms. One hundred fifty seven Holstein cows used in this study. Animals were examined for clinical signs of oestrus by visual observation and rectal palpation. The animals in oestrus were applied artifical insemination according to“morning/afternoon”rule. Temperament groups of animals were determined by taking into consideration the period of time of artificial insemination. Temperament was collected into 4 groups; very good, good, bad and very bad temperaments. Pregnancy estimations were done at between 45-60 days and 80-90 days with rectal palpation after artificial insemination. According to temperament, the pregnancy rate to first insemination was found; very good temperament %76.12, good temperament %78.38, bad temperament %8, very bad temperament %7.1 were obtained in pregnancy. According to temperament groups, the conception rates to first insemination of heifers and cows were determined very good and good temperament, respectively, %45.1and %54.9, %37.5 and %62.1. Heifers and cows in the bad and very bad temperament groups were obtained to be equal the conception rate to first insemnation (%50). In this study, the conception rates to first insemination between heifers and cows in the temperament groups were not statistically important (p>0,05).